Početna > Život i stil
Život i stil

Kako smanjiti kortizol i regulisati stres?

U vremenima svakodnevnog stresa, jedno od najčešćih pitanja je: kako smanjiti kortizol?
Foto: Pixabay/pedrofigueras

Da bismo dobili odgovor na ovo pitanje, razgovarali smo sa endokrinologom, koji nam je objasnio ulogu i značaj ovog ključnog hormona stresa i dao nam savete kako da ga regulišemo.

Šta je kortizol i zašto je važan?

Kortizol je, uz adrenalin, glavni hormon stresa. S obzirom na to da je život u današnjem svetu povezan sa sve više situacija u kojima se osećamo ugroženo, što izaziva odgovor na stres, to bi bio donekle razumljiv razlog povećanog interesovanja za ovaj hormon, objašnjava dr. Jozo Jelčić zašto se o ovom hormonu sve više priča u javnosti.

Kortizol je hormon koji proizvodi kora nadbubrežne žlezde, koji ima brojne funkcije u telu.

Učestvuje u metaboličkim procesima, održava homeostazu elektrolita, reguliše imunitet, utiče na emocije i psihičko stanje, zgrušavanje krvi, metabolizam kostiju, krvni pritisak i drugo.

To je hormon koji je od vitalnog značaja i bez kojeg je život ugrožen, nastavlja dr. Jelčić.

Kako stres utiče na kortizol?

U našem modernom načinu života često smo izloženi situacijama koje izazivaju stres. Ovo aktivira lučenje kortizola, što može dovesti do osećaja umora, iscrpljenosti i lošeg mentalnog stanja.

Česte i produžene reakcije na stres mogu negativno da utiču na zdravlje, izazivajući oslabljene kognitivne funkcije, depresiju, smanjenje imuniteta, pa čak i povećan rizik od razvoja kardiovaskularnih i malignih bolesti, objašnjava doktorka.

Pored stresa, na povišen nivo kortizola utiču depresija, gojaznost i alkoholizam, dok su organski uzroci kao što su tumori hipofize ili nadbubrežne žlezde retki.

Kako smanjiti nivo kortizola?

Ključni korak je otklanjanje uzroka povišenog kortizola kako bi se smanjio nivo kortizola.

Ako je uzrok tumor, lečenje je hirurško. Međutim, u većini slučajeva, poput stresa ili nezdravog načina života, potrebno je fokusirati se na promene u svakodnevnim navikama, ističe dr. Jelčić.

Kada kontaktirati specijaliste?

Ne preporučuje se samodijagnoza i lečenje korišćenjem saveta sa interneta. Ukoliko neko posumnja na povišen nivo kortizola, svakako treba da se javi iskusnom endokrinologu radi adekvatne dijagnostike i lečenja.

Kortizol je esencijalni hormon, ali njegovi produženi povišeni nivoi mogu imati ozbiljne zdravstvene posledice. Stoga, ako osetite simptome kao što su hronični umor, nesanica ili promene u težini, nemojte odlagati posetu lekaru.

Kortizol nije samo hormon stresa, on je ključan za mnoge telesne funkcije. Ali da biste to držali pod kontrolom, morate voditi računa o svom zdravlju i usvojiti zdrave navike.

Ako sumnjate na poremećaj, kontaktirajte specijaliste da biste dobili personalizovanu i ispravnu terapiju.

Smršajte uz omiljenu jutarnju kafu: Dodajte ovaj sastojak i kilogrami će nestajati

Preuzmite android aplikaciju.