Последњих неколико година ово егзотично воће из Централне и Јужне Америке преплавило је продавнице, али због јединственог укуса многи не знају како да извуку најбоље из њега.
Авокадо је јединствено зелено воће које по облику подсећа на крушку. Први су га узгајали и јели Инке, Олмеци и Маје, који су редовном конзумацијом приметили да је авокадо веома лековит.
Иако се већина воћа састоји углавном од угљених хидрата, авокадо садржи доста здравих масти које су важне за здравље нашег организма. Међутим, његов укус је специфичан јер је неутралан, па у почетку можда и није најукуснији, али уз додатак одређених намирница може бити права посластица.
Како јести авокадо?
Авокадо се једе сиров, а може се додати у слатка и слана јела. Купујте зрели авокадо јер се лакше чисти и укуснији за јело. Зрело воће препознаћете по нешто тамнијој кожици и мекшој конзистенцији.
- Ако желите да га поједете самог, ово је најлакши начин да га очистите и исечете:
- Добро оперите авокадо да бисте уклонили све пестициде.
- Одрежите мали део воћке.
- Једном руком га држите одозго, а другом прережите по дужини.
- Узмите обе стране и окрените их у супротним смеровима.
- Уклоните камен тако што га издубите кашиком.
- Исеците воће по дужини (и по ширини) док је још у кожи, па кашиком одвојите „месо“ од коре.
- Авокадо попрскајте лимуновим соком да не потамни.
Лековита својства авокада
Постоји много врста авокада које се разликују по облику и боји – од крушколиког до округлог и од зеленог до црног. Ово воће садржи многе хранљиве материје, као и 20 различитих витамина и минерала као што су витамини К, Ц, Е, витамини Б, гвожђе.
100 грама авокада садржи 160 калорија, два грама протеина и 15 грама незасићених масних киселина. Већина масти у авокаду је олеинска киселина – мононезасићена масна киселина која је и главна компонента маслиновог уља, а нека истраживања тврде да смањује упале у организму.
Масти у авокаду су отпорне на оксидацију изазвану топлотом, тако да је уље авокада здрава и сигурнија алтернатива биљним уљима за кување, пржење и печење.
Зашто је добро јести авокадо:
- смањује лош холестерол
- помаже у апсорпцији антиоксиданата
- побољшава вид
- храни и влажи кожу
- ублажава јутарње мучнине код трудница
- чува добре бактерије у систему за варење
- регулише крвни притисак
- побољшава рад срца
Неколико савета о чувању авокада
Као што смо раније споменули, авокадо има најбољи укус када је зрео. Међутим, ако сте купили незрело воће, оставите га да сазри на собној температури, а можете га ставити поред банана јер ослобађају гас етилен који убрзава процес труљења.
Да бисте спречили да авокадо превише сазре, редовно проверавајте мекоћу. Савршено зрео авокадо је тамнозелене боје и средње је мекан, док је презрели авокадо обично браон боје и веома мекан и не може се користити као такав.
Ако не намеравате одмах да поједете цео авокадо, умотајте га у пластичну фолију и чувајте у фрижидеру. Хладноћа и фолија ће успорити оксидацију и труљење.
Šta će se dogoditi u vašem telu ako svaki dan jedete avokado?
Преузмите андроид апликацију.