Квалитет воде је важан, а разликује се широм земље, чак и од града до града.
Иако нема мирис и укус, бактериолошки исправна вода за пиће може се разликовати баш по укусу. Сигурно сте приметили да је вода у другом граду другачијег укуса, те да имате другачији осећај на рукама када их оперете.
И заиста, вода се разликује по градовима широм наше земље, а углавном је ствар у њеној мекоћи, односно тврдоћи.
Постоје ли уопште здравствене користи или ризици повезани с меком или тврдом водом?
Прво, дефинишимо шта воду чини меком или тврдом. Све се своди на ниво одређених минерала у води, посебно калцијума, магнезијума и натријума, наводи „Healthline“.
Тврда вода има виши ниво калцијума и магнезијума, док мека садржи мале количине та два минерала, али има висок ниво натријума.
Како препознати да ли је вода мека или тврда?
Мека вода има благи слани укус, иако је то можда тешко уочљиво. Ако руке оперете тврдом водом, можда ћете имати осећај да је на њима љигави филм, па ћете их додатно испирати.
Тврда вода може узроковати и нижи притисак воде јер се минерали с временом могу накупити у цевима и ограничити проток воде. Такође, мека вода се више пени, а тврда захтева више сапуна да би ствари биле потпуно чисте.
Према Health Digest-у , не постоје здравствени ризици повезани с тврдом водом, али она може узроковати сувоћу коже и косе.
Такође, може повећати проблеме људи који имају екцеме на кожи. У неким студијама показало се да минерали у тврдој води помажу у заштити од кардиоваскуларних болести, истиче „International Journal of Preventative Medicinе“.
Преузмите андроид апликацију.