Анемија, или како је већина зове малокрвност, је стање где је поремећена производња црвених крвних зрнаца.
Смањена концентрација хемоглобина у крви, као и смањење еритроцита је нешто што карактерише анемију.
Еритроцити садрже хемоглобин (протеин који преноси кисеоник из плућа до свих мишића и органа нашег организма, богат гвожђем који му даје црвену боју). Стварају се у коштаној сржи одакле улазе у крвоток и циркулишу око 120 дана.
Иако је тешко утврдити тачан настанак анемије, три су главна разлога зашто долази до ове појаве.
1. Губитак крви
Операција, траума или порођај могу бити разлог губитка крви, али и као последица чира на желуцу или преобилна менструација.
2. Дефицит црвених крвних зрнаца
Еритроцити (црвена крвна зрнца) настају у коштаној сржи. Уколико коштана срж не произведе довољно крви, као последица небалансиране производње крви јавља се анемија. Али исто тако може се јавити анемија, ако црвена зрнца не могу расти и развијати се исправно. Такође, недостатак гвожђа, узрокован неадекватном исхраном или као последица Кронове болести, један је од узрока појаве анемије.
3. Уништавањем еритроцита
Еритроцити имају свој животни век у крвотоку који је у просеку између 80 до 120 дана. Међутим, постоје нека стања која доводе то тога да имуни систем препознаје црвена крвна зрнца као страну супстанцу и напада их. Отров уједа змије, токсини настали као последица болести бубрега, проширена слезина неке инфекције и слично могу довести до уништавања црвених крвних зрнаца.
Симптоми анемије
Иако је читав низ симптома који говоре да је дошло до анемије, први међу њима јесте умор и осећај недостатка енергије. Неправилан, убрзан рад срца, бледа кожа, бол у грудима, недостатак даха, модрице по телу, пад имунитета, пад концентрације, опадање косе и лоша циркулација такође указују да би требали проверити да ли је реч о анемији.
Провером крвне слике у лабораторији можете брзо добити информацију да ли се ради о анемији или не.
Поред евентуалне терапије које вам лекар препише, постоје намирнице које ће спречити настанак, односно помоћи да побољшате стање изазвано анемијом.
У исхрани која би требало да помогне у превенцији анемије, углавном се препоручују намирнице које обезбеђују унос већине нутријената који могу да утичу на стварање хемоглобина.
Препоручује се већа заступљеност намирница које садрже гвожђе, витамин Ц и витамине Б групе.
Лиснато поврће
Лиснато поврће, попут спанаћа, кеља и друго зелено лиснато поврће садржи значајну количину гвожђа. Наравно, цвекла и аронија су на врху лествице када је у питању борба са анемијом.
Махунарке
Просо, црни пасуљ, сочиво, грашак, соја, леблебија су увек добар избор, посебно код особа које избегавају унос меса и других намирница животињског порекла.
Орашасти плодови и семенке
Семе бундеве, индијски орах, пистаћи, семе конопље, семе сунцокрета, бадеми поред тога што су углавном врло укусни, садрже различите корисне нутријенте, укључујући и гвожђе.
Месо, риба и морски плодови
Гвожђе из меса живине, говедине, свињетине се лакше апсорбује у организам од других меса, али се са саветује њихова умерена конзумација. Сардине, туна, лосос, остриге, шкампи су добар додатан извор гвожђа.
Унос говеђег и пилећег меса треба ограничити на 2-3 пута недељно у количини од 100-150 грама дневно, док осталим данима гвожђе можете обезбедити кроз унос протеинских намирница попут рибе, јаја и махунарки.
Витамин Ц ће побољшати апсорпцију гвожђа у организму, па се саветује уз конзумирање намирница богатим гвожђем, конзумирање намирница попут лимуна, грејпа, поморанџе, паприке, нара, авокада и других намирница богатих овим витамином.
Понеке намирнице могу спречити апсорпцију гвожђа у организму, попут млека, претераног уноса житарица, кофеина, рафинисаних шећера, па се савитује да се ове намирнице искључе или макар смање, уколико се борите са анемијом.
Kafa od žira – okrepljuje organizam i poboljšava krvnu sliku
Преузмите андроид апликацију.