Снажна, али нежна, ова водица постоји већ више од 100 година, али је тек недавно постала хит. Појавио се у Француској у време изузетно тврде воде и заменио сапуне и детерџенте, баш као и данас.
У последњих 10 година у свету лепоте и козметике, мицеларна вода је постала уобичајен појам и један од најчешће коришћених производа за чишћење лица.
Али да ли сте знали по чему је добио име? Наиме, мицеларна вода или вода се састоји од пречишћене воде, глицерина и благих тензида – супстанци које се иначе налазе у производима за чишћење. Када се молекули сурфактанта споје, формирају мицеле, сферне молекуле који извлаче нечистоће и уље из коже.
Управо зато што је блага, мицеларна вода је достојна замена за агресивна средства за чишћење и намењена је свим типовима коже. Такође, квалитетне мицеларне водице не садрже алкохол, па су врло мале шансе да ће вам исушити кожу. Напротив, мицеларне воде помажу у хидратацији коже, али само ако се користе на одређени начин.
Како правилно користити мицеларну воду?
Иако делује једноставно, постоји неколико правила за коришћење мицеларне воде.
Први корак у чишћењу
Мицеларна вода се користи као први корак у чишћењу коже, али не и једини. Не може да замени пене и гелове, јер након употребе мицеларне на кожи остају трагови шминке и нечистоћа, иако их у почетку не видимо. Зато је потребно извршити двоструко чишћење – прво мицеларном, а затим гелом или пеном која ће додатно очистити кожу.
Без трљања
Основна намена мицеларне воде је уклањање шминке и нечистоћа без трљања или повлачења коже. Дакле, ставите мало мицеларне на вату или блазиницу и пређите њоме по лицу док не уклоните већину шминке. Када чистите очи, ставите натопљену блазиницу на затворено око, сачекајте неколико секунди и нежно уклоните маскару. Понављајте поступак док не уклоните целу маскару/испирање, а односи се и на скидање кармина.
Не замењује тоник за лице
Многе жене праве кардиналну грешку – уместо тоника користе мицеларну воду, што је потпуно погрешно. С обзиром на то да и даље садржи тензиде, који се лаички могу назвати детерџентима, морамо их испрати са коже како не бисмо погодовали настанку акни, бубуљица, црвенила и иритација. Зато ни у ком случају не користите мицеларну воду уместо тоника ако не желите хаос на лицу.
Исперите је са лица
Мицеларна вода је дизајнирана да нам олакша свакодневни живот. Многи произвођачи тврде да мицеларну воду није потребно испирати са лица због избалансираног састава, али је због сурфактаната из претходног става свакако треба користити ако код себе немате гел или пену за чишћење. Ако је то случај, добро очистите лице мицеларном водом, кратко исперите лице млаком водом, попрскајте га тоником и нанесите хидратантну крему.
Изаберите је према типу коже
Иако у принципу не исушује, није свака мицеларна вода погодна за сваки тип коже. Неке мицеларне воде садрже додатне састојке као што су етерична уља, пантенол, витамини и биљни екстракти који циљају на различита стања коже као што су акне, бубуљице, црвенило или осетљивост. Пре куповине мицеларне воде, пажљиво прочитајте састав и за који тип коже се препоручује. Ако након употребе имате осећај затезања или вам је кожа сува, то значи да сте купили погрешну мицеларну. Такође, лице не би требало да буде лепљиво након њега; ако јесте, баците је и купите другу.
Није замена за решавање проблема са кожом
Ако сте купили мицеларну за свој тип коже и очекујете да ће прочистити кожу и уклонити бубуљице, грешите. Мицеларна вода, као што смо већ писали, користи се управо за чишћење коже и у малом проценту може помоћи код проблема са кожом, али не може бити замена за производе циљаног деловања, па то од ње немојте очекивати.
Мицеларна вода у другим производима
Популарност и ефикасност мицеларне воде подстакла је произвођаче да је додају другим производима као што су шампон за косу и детерџент за веш. Како мицеларна вода привлачи нечистоће са лица, тако и шампон за косу са мицелама нежно уклања себум и нечистоће са власишта без сушења косе. Зато су такви шампони одлични за оне који морају да перу косу сваки дан. Поред шампона, мицеларна технологија је све више део производа за домаћинство. Прашак за веш и гел са мицелама ефикасније чисте наш веш и нису агресивни према тканинама. Раде дубоко, а веш је мекан и мирисан.
Da li perete kosu ujutru ili uveče? Nema veze jer jedna navika je zdravija
Преузмите андроид апликацију.