Платне картице замениле су готовину у многим ситуацијама. Оне су и створене како би плаћање учиниле што једноставнијим и безбеднијим. Омогућују нам да купујемо лако, плаћамо чак и када немамо довољно новца, поделимо суму на рате. Та практичност и једноставност коришћења важи и за кредитну картицу. Међутим, кредитна картица, подразумева и дозу потребног опреза и пажње при коришћењу.

За кориснике кредитних картица, којих у Србији има нешто више од 900 хиљада, од почетка године примењују се ниже каматне стопе. Тако, уместо 23 одсто, највиша каматна стопа може бити 17,75 одсто. Иако је цена задуживања мања, кредитне картице су један од скупљих банкарских производа, те ју је потребно користити одговорно и пажљиво, поручује Ђорђе Гојковић из Народне банке Србије.
Како је све више злоупотреба, картичарске куће и банке повећале су сигурност картица које њихови клијенти користе. Ипак, треба их користити пажљиво и посебно водити рачуна о поверљивим подацима на њима, наглашава Ђорђе Гојковић.
Важно је напоменути да се на неизмирени дуг на кредитној картици обрачунава камата, која може бити велика ако се рачуни не измирују у потпуности и на време. Стога, осим безбедносног, важно је и економски одговорно понашање при коришћењу кредитних картица.
Једна од предности кредитне картице је и та да је корисна за онлајн куповину јер пружа додатни слој заштите личних података. Међутим, пре него што се посегне за кредитном картицом, потребно је добро размислити, јер то може, између осталог, да смањи могућност импулсивне куповине.
Преузмите андроид апликацију.