Ауторка књиге „Одгајити предузетника“ ( „Raising an Entrepreneur,“), Margot Machol Bisnow, каже да је разговарала са 70 родитеља који су одгајили јако успешну децу. Занимљиво је да су сви истакли једну значајну особину коју су подстицали код своје деце: РАДОЗНАЛОСТ.
Радозналост није само потреба да се сазна нешто већ и да се реши неки проблем, да се нешто поправи, да се размисли да ли нешто мора да се реши баш на такав начин.
Изненађујуће, радозналост је ретка вештина ових дана, наводи ауторка. Стручњаци за каријеру то чак називају „вештином у надолазећој будућности“, а истраживачи са Харвардске пословне школе назвали су је веома траженом особином у дигиталној ери.
Радозналост омогућава да се дубље и критичније размишља, без пребрзог пресуђивања, и дође до креативнијих решења.
Margot Machol Bisnow у ауторском тексту за CNBC открива како су родитељи развијали ту радозналост код деце.
1. Подстицали су своју децу да поправе ствари
Када је имао 24 године, Роберт Стивенс је основао Geek Skqad, компанију за поправку технолошких уређаја коју је касније продао за три милиона долара.
Робертова радозналост за то како ствари функционишу почела је када је био дечак, када је одврнуо све кваке у кући својих родитеља. „Нису били љути, само су рекли да морам да их вратим“.
Убрзо је постао познат као „поправи“ тип у породици.
Раставио сам радио да га проучим. Људи би рекли: „Роберт може све да поправи.“ То ми је дало осећај поноса и самопоштовања.
Поправљање ствари може помоћи деци да развију вештине доношења одлука и решавања проблема. Ако имате нешто око куће што треба да се поправи, као што је лоша сијалица или славина која цури, искористите то као прилику за подучавање са својом децом, саветује ауторка.
Такође је у реду да признате ако нисте сигурни како да поправите нешто. Знати где пронаћи тачне информације једнако је важно као и знати их од самог почетка.
2. Улили су им самопоуздање да се позабаве великим проблемима из стварног света
Џесика Џекли је суоснивач Киве, платформе за позајмице која је малим предузећима позајмила више од милијарду долара микро кредита.
– Мама ми је градила самопоуздање сваки дан. Рекла ми је да могу да радим све што желим, ма колико то изгледало неостварљиво и амбициозно. И на врло специфичне начине разговарали бисмо о различитим могућностима за лидерство – рекла је она.
Имали су и правило да им никада није досадно. „Увек смо заједно учили ствари, играли игрице, истраживали или имали мале авантуре. Тај дух ме је припремио да будем предузетница – да будем проактивна и видим прилике у свету.
3. Постављали су тешка питања
Елен Густафсон је 2007. године суоснивала FEED Projects, који продаје торбе и друге предмете како би прикупио новац за школске оброке. Данас је она лидер у друштвеним иновацијама.
Еленина мама Маура приписује велики део успеха своје ћерке једном родитељском правилу: „Одуприте се искушењу да доносите одлуке за своју децу“.
Уместо да увек говори Елен шта да ради, Маура ју је охрабрила да буде независна и да размишља својом главом.
Најбољи начин да то урадите је да им постављате питања – рекла је она.
На пример, рецимо да је ваше дете изашло напоље током олује са грмљавином. Можете их питати:
„Доводите се у веома ризичне ситуације. Због чега?“
„Шта те је навело да урадиш оно што си урадио?“
„Да ли постоји нешто што сте научили из овог искуства што би вас натерало да следећи пут другачије процените ризик?“
Паметна питања показују да поштујете расуђивање вашег детета, што гради његово самопоуздање. Такође их учи како да управљају ризиком и како да бирају између различитих могуц́ности са различитим компромисима и различитим исходима.
Преузмите андроид апликацију.