Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Како Новосађани могу да помогну угроженим животињама у свом граду?

Готово свакодневно на улицама Новог Сада можемо видети животиње без дома и без старатеља. Док неке животиње могу да преживе у овим околностима, другима треба помоћ како би преживеле и годину дана на улици.
Фото: Pixabay/Alkhaine

Грађани Новог Сада саосећају са угроженим животињама и готово је увек питање – како им помоћи? Различитим акцијама грађана и оснивањем разних удружења за помоћ угроженим животињама, пружена је помоћ онима којима је она била потребна и спашено је на хиљаде животиња, претежно паса и мачака.

Једна од оваквих организација и свакако најпознатија на територији нашег града јесте – СПАНС „Удружење за заштиту животиња Нови Сад“. Ово удружење постоји више од 10 година, чини га двадесетак волонтера који су различитих година и занимања, али који имају исти циљ – да помажу животињама.

СПАНС је базиран искључиво на волонтерском раду и сви чланови удружења имају своје примарне обавезе које на све могуће начине покушавају да ускладе са деловањем организације. Примарна делатност и нешто по чему су врло препознатљиви јесте њихов теренски рад.

Међутим помагање угроженим животињама, иако примарна акција, није и једина којом се баве у удружењу. Ништа мање битна није ни наредна активност којој СПАНС даје на великом значају – едукација најмлађих суграђана. Дечија свест се најлакше мења, па је усмеравање на праве вредности и упознавање с конкретним значењем емпатије можда и најбољи залог за будућност. Одговоран однос према свим живим бићима, и спознаја да она сва имају емоције и осећања, код најмлађих има врло снажан ефекат.

Ово удружење је организовало многе акције током протекле деценије, од којих је најпознатија „Удоми – не купуј!“. Ова акција је имала врло позитиван одјек у јавности, а многе познате личности са задовољством су се одазвале позиву за учешће. Ова акција такође апелује да се удомљавају пси са посебним потребама, старији, црни – генерално они који много теже проналазе дом.

Такође, у сарадњи с другим удружењима из Србије, СПАНС активно ради и на кривичним пријавама за злостављаче и неодговорне власнике, као и на промени самих закона који се тичу ових очигледних проблема.

Ко жели активно да учествује у раду СПАНС-а, или помогне на било који начин, у сваком тренутку може им се обратити преко Фејсбук странице, под условом да је особа пунолетна. Донације, такође можете извршити и уплатом на њихов текући рачун: 325-9500600031492-52 . Осим новчане помоћи, добродошла је и волонтерска. Наиме врата СПАНС-а су свакоме отворена и грађани се могу пријавити уколико желе да волонтирају у овом удружењу.

Осим путем интернета, СПАНС врло често организује и хуманитарне манифестације, на којима се са члановима удружења можете упознати и уживо, те помоћи на разне начине.


Наравно ова организација је само један од начина да се момогне свим писма и мачкама луталицама (али и другимј животињама) у нашем граду. Важно је да постоји свест код грађана, да не морају да купују кућне љубимце, већ да и на улици постоје они којима је дом потребан.

Šta raditi tokom leta, ako ostajete u Novom Sadu?

Преузмите андроид апликацију.