Glavni grad Islanda, Rejkjavik, sve je ono što ne očekujemo od tipične evropske prestonice. Bez previše istorije i neopterećen teškim temama iz prošlosti, arhitektonski i estetski sveden, ako ne i banalan, bez ludih gužvi u saobraćaju i ekstremno bezbedan i u sred noći, definitivno je atipična, a možda i najčudnija prestonica u Evropi. Činjenica da na Islandu ima mnogo fascinantnih lokacija nekada učini da Rejkjavik padne u drugi plan, no ovaj šareni grad i najsevernija prestonica Evrope je po mnogo čemu jedinstven, te bi ga svakako trebalo uvrstiti u plan puta po “zemlji leda i vatre”.
Osim manjka sunca, druga stvar koja se vrlo brzo primeti u Rejkjviku su visoke cene. Ipak, neke od najzanimljivijih aktivnosti za turiste u Rejkajviku su zapravo besplatne, ili prilično jeftine, a mi danas sa vama delimo neke od njih.
Lov na polarnu svetlost
Ako se zateknete na Islandu između oktobra i marta, gotovo je zagarantovano da ćete videti jedan od najspektakularnijih prirodnih fenomena: polarnu svetlost, znanu i kao aurora borealist. Zakonitost je da na što smo mračnijem metu, to je “šou“ fascinantniji, međutim, polarna svetlost se često prikaže i u samom Rejkjaviku. Potrebno je jedino udaljiti se iz centra grada, gledati u nebo i – biti strpljiv. Dobro mesto za osmatranje je kod Grota svetionika na zapadnoj ivici grada.
Opuštanje oko jezera Tjornin
Uz sam centar grada nalazi se jedno od omiljenih mesta za opuštanje među lokalcima – jezero Tjornin, odakle je grad i krenuo da raste. Iako jezero okružuju zgrade važnih institucija, poput Gradske skupštine, Parlamenta “Althingi”, Kancelarije predsednika Islanda i ambasade SAD, moguće je slobodno šetati oko njega.
Potpuni krug oko jezera traje oko 45 minuta, ali možete se zaustaviti da hranite ptice ili klizate kad je jezero smrznuto. Iako se nalazi u centru grada, mesto je mirno i tiho; na južnoj strani nalazi se park i most koji deli jezero na dva dela.
Jedna od najprepoznatljivijih zgrada oko jezera je „Fríkirkjan i Reykjavík“ („Slobodna crkva Rejkjavika“) sa svojim zelenim krovom. Najbolje u vezi sa jezerom su njegovi stanovnici – četrdesetak vrsta ptica uključujući patke, labudove, guske i galebove. Pre stotinak godina ljudi su dolazili ovamo da ih love, ali danas porodice dolaze da hrane ptice. Ovo je do te mere popularna aktivnost da lokalci jezero Tjornin nazivaju „najveća supa sa udrobljenim hlebom na svetu“.
Najružnija i najlepša crkva na svetu
Kao daleko poznatija Gaudijeva Sagrada Familia i Hallgrímskirkja, luteranska crkva u obliku rakete čije ime samo Islanđani umeju da pravilno izgovore, bila je inspirisana prirodom, tačnije oblicima koji se stvaraju kada se lava hladi. Ova crkva već je proglašavana kako za najružnije tako i za jedno od najlepših svetilišta na svetu.
Kako god bilo, druga najviša građevina na Islandu zaslužuje da pronađe svoje mesto na kulturnoj mapi prilikom posete Rejkjaviku. Ako ne zbog jedinstvenog minimalističkog enterijera a ono makar zbog prelepog pogleda na grad sa njenog tornja. Crkva je dizajnirana 1937. godine od strane državnog arhitekte Islanda, međutim, završena je tek 1986.
Posvećena je najpoznatijem islandskom pesniku, Hallgrímuru Péturssonu, a njena najimpresivnija karakteristika su gigantske orgulje težine 25 tona. Odmah ispred crkve nalazi se statua Leifura Eiríkssona, najpoznatijeg heroja vikinškog doba Islanda. Prema Islandanima, a suprotno od svega što smo učili u školi, Eiriksson je prvi stigao na obale Novog sveta 1000. godine nove ere, što je 500 godina pre Kolumba.
Brčkanje u geotermalnim bazenima
Čitav Island je, zahvaljujući svojim vulkanima, bogat geotermalnim izvorima što je u Rejkjviku iskorišteno da bi se napravili brojni bazeni i kupališta. Kad se zima i mrak udruže, nema boljeg načina za provesti popodne ili veče nego opuštajući se u nekom od njih. Van Rejkjavika neki od bazena su luksuzni, a samim tim i preskupi, dok se u gradu ovo esencijalno islandsko iskustvo može doživeti za male pare.
Oporavak mišića od hladnoće i duge šetnje je zagarantovan. Islanđani na bazene idu iz zabave, jer je zdravo i opuštajuće, ali ponekad koriste ova mesta i za poslovne sastanke ili jednostavno da se sretnu s prijateljem umesto da idu u kafić.
Najposećenije kupalište među lokalcima u Rejkjaviku je Sundhöllin. Ovo je i najstarije javno kupalište na Islandu, otvoreno 1937. godine. Arhitektura je, kao što je običaj na Islandu, minimalistička, a centar je nedavno renoviran. Osim glavnog bazena postoje i dva “đakuzija” na krovu, odakle se pruža i lep pogled na grad. Ova omiljena islandska tradicija datira još iz vikingovskih vremena.
Autor teksta: N. K.
Preuzmite android aplikaciju.