Početna > Život i stil
Život i stil

Kako možete znati kakvu će imati boju očiju vaše dete?

Iako ste možda čuli da se sve bebe rađaju s plavim očima, to nije potpuna istina.
Foto: Pixabay/tookapic

Dok se bebe afroameričkog, latinoameričkog i azijskog porekla obično uvek rađaju sa tamnim očima, belci imaju manje melanina, pa se većina beba rađa sa plavim očima.

Ali bele bebe se najčešće rađaju sa tamnoplavim očima, sa primesom sivih, a boja očiju im se može promeniti nekoliko puta do kraja prve godine života. Ali da li ste znali da boja očiju bebe počinje da se menja tokom rođenja. Naime, u materici nema dovoljno svetlosti, pa je nivo pigmenta i u koži i u očima veoma nizak.

Kada se vaša beba rodi, svetlost stimuliše proizvodnju melanina u šarenici, što može izazvati promenu boje. Dakle, sve zavisi od nivoa melanina, dete može imati plave, sive, zelene ili smeđe oči.

Kako beba raste, proizvodnja pigmenta se povećava, posebno ako postoji genetska predispozicija za to. Melanin je protein, a količina i vrsta koju ćete dobiti zapisani su u vašim genima.

Foto: Pixabay/PublicDomainPictures
Kada ćete znati koju boju očiju ima vaša beba?

Do šestog meseca života vaše bebe primetićete da vam se boja očiju promenila do nekoliko puta. Nakon toga, boja se stabilizuje. Za većinu beba, boja očiju postaje očigledna i trajna do njihovog prvog rođendana. Retko se dešava da deca promene boju očiju do treće godine.

A šta kaže genetika?

Veća je verovatnoća da će dva roditelja plavih očiju imati plave oči. Pored toga, ako oba baka i deda imaju plave oči, povećava se verovatnoća da će i dete imati plave oči. Ako jedan roditelj ima smeđe oči, a drugi svetle (plave ili zelene), malo je veća verovatnoća da će dete biti smeđe oči. Ako oba roditelja imaju smeđe oči, šanse su veće od 75% da će dete imati istu boju kao i roditelji. Najređa boja očiju je zelena, a samo 5% svetske populacije ima ovu boju.

Razlike između prve i druge trudnoće

Preuzmite android aplikaciju.