Početna > Život i stil
Život i stil

Kako menopauza utiče na mentalno zdravlje?

Kada kažemo menopauza, obično pomislimo na navale vrućine i prestanak menstruacije, ali ona je mnogo više od toga.
Foto: Pixabay/geralt

Menopauza je prirodan proces u životu svake žene. Njenim dolaskom, u telu se dešavaju mnoge promene, a pored onih vidljivih golim okom, ne treba zaboraviti ni na simptome koji su „skriveni“, a koji otkrivaju da je vaše mentalno zdravlje narušeno.

Obično se dešava između 45. i 55. godine. Opadanjem nivoa estrogena, odvijaju se razne hormonalne promene, uglavnom popraćene valunzima, preteranim znojenjem, glavoboljama i sl.

Međutim, hormonalne promene mogu uticati i na psihičko stanje, među kojima su promene raspoloženja i anksioznost.

Nekoliko studija sprovedenih ranije otkrilo je povezanost između depresije i menopauze.

Veća verovatnoća da se pojavi depresija u menopauzi postoji kod žena koje su već ranije imale depresivne krize, kod onih koje se bave stresnim poslom, kod žena koje mnogo puše i kod žena koje su rađale posle 40-te godine života.

Još uvek nije sasvim jasno kroz kakve će faze proći žena u menopauzi, no sudeći prema istraživanjima, 8 od 10 njih  će doživeti simptome u određenoj meri.

Osim promena raspoloženja, žene se mogu suočiti s poteškoćama sa spavanjem i nedostatkom seksualnog nagona, što može imati negativan uticaj na mentalno zdravlje.

Tu je i nezainteresovanost za aktivnosti koje im pružaju zadovoljstvo, osećaj krivice i bezvrednosti, ali i suicidalne misli ili razmišljanje o smrti.

Kako  pomoći sebi?

Postoje brojni načini pomoći koji ne obuhvataju profesionalnu terapiju. To može biti podrška porodice, zdrava prehrana, vežbanje, kvalitetan san i dobar socijalni život.

Neke žene mogu proći i bez uključivanja hormonske terapije, no one koje to ipak urade, osetiće da se simptomi depresije povlače pri samom uključenju.

Mnoge žene uglavnom izbegavaju da traže stručnu pomoć, delom zbog straha, ali i delom zbog uverenja da su tuga i spomenuti osećaji „obavezan deo starenja“.

Pri ulasku u menopauzu poželjno je mišljenje ginekologa, ponekad razgovor sa psihijatrom, pa čak i pregled kod interniste.

Stres. Naš protivnik ili mentor?

Preuzmite android aplikaciju.