Uprkos zabrani Ujedinjenih nacija, hiljade severnokorejskih radnika i dalje rade u Kini i Rusiji, piše u najnovijem izveštaju o stanju ljudskih prava u najizolovanijoj zemlji sveta, koje je objavilo ministarstvo za ujedinjenje južnokorejske vlade.
Zbog zatvorenih granica tokom pandemije korone mnogi „gastarbajteri” Kim Džong Una ostali su zarobljeni u zemljama u koje su poslati ne da bi sebi i svojim porodicama popravili životni standard, već da bi praktično u gotovo ropskim uslovima radili za vladu.
Na osnovu ankete s više od 500 radnika sa Severa, koji su do sada uspeli da iz inostranstva prebegnu u Južnu Koreju, saznaje se da su oni bili dužni da za državu godišnje zarade između 7.000 i 10.000 dolara. Reagujući na ove tvrdnje Seula, provladin severnokorejski portal „Uriminzokiri” izveštaj o radnicima na prinudnom radu u inostranstvu nazvao je „klevetom i izmišljotinom”.
Ipak, iz Seula tvrde da je režim u Pjongjangu pronašao načine da izbegne sankcije i nastavi da šalje radnike u Rusiju i Kinu, koristeći studentske i turističke vize.
Pomenute zemlje su i same pomagale Severnoj Koreji, koja se nalazi pod sankcijama, da zaobilazi zabranu i tako dođe do preko potrebnih deviza kako bi mogla i dalje da preti nuklearnim raketama SAD.
Kada je Kim Džong Un prošlog leta priznao nezavisnost samoproglašenih narodnih republika Donjeck i Lugansk, ruski ambasador u Pjongjangu Aleksandar Macegora najavio je dolazak građevinaca iz Severne Koreje u Donbas, iako je Savet bezbednosti UN još 2017. godine u sklopu Rezolucije 2397 usvojio zabranu građanima DNRK da rade u inostranstvu kako bi se ograničili prihodi Pjongjanga.
UN su tom rezolucijom naložile da se svi severnokorejski radnici vrate kući iz inostranstva do kraja 2019. godine, što do danas nije u potpunosti učinjeno.
Kina izdvaja oko milijardu i po dolara subvencija poljoprivrednicima
Preuzmite android aplikaciju.