Mango je zdrava užina odličnog ukusa u bilo koje doba dana, bilo da ga jedete samog, u salatama, smutijima, desertima ili čak kao prilog mesu.
Spolja šareno, iznutra žuto-narandžasto. Malo ko ne bi primetio ovo zanimljivo voće u prodavnicama ili na pijacama, ali mnogi od nas ne znaju kako da ga pravilno očiste i jedu.
Mango je poreklom iz južne Azije i danas se uzgaja u mnogim tropskim zemljama.
Zreli mango mogu imati zelenu, žutu, narandžastu ili crvenu kožu. Osim što je veoma ukusan, ima i mnoge zdravstvene prednosti – bogat je vlaknima, kalijumom, vitaminom C i mnogim drugim hranljivim materijama.
Kako jesti mango?
Zbog velike koštice, mango može izgledati nezgodno za čišćenje. Zanimljivo, svi delovi manga su jestivi, čak i koštice, ali kako je u zrelom mangu prilično tvrd i gorak, bolje ga izbegavajte. Koštica je ravna i nalazi se u sredini ploda tako da možete da je sečete oko nje. Mnogi ljudi gule ovo voće, verujući da je kožica tvrda i gorka, ali jestiva. Iako nije slatkog ukusa kao meso, sadrži vlakna i druge hranljive materije.
Kako prepoznati zreo mango
Mango je, baš kao i avokado, najukusniji kada je zreo. Kako ćete ga prepoznati? Pritisnite ga prstom i ako postoji udubljenje, mango je zreo i spreman za jelo. Ako ostane tvrd, ostavite ga na otvorenom nekoliko dana da sazre. Možete ga položiti pored banana koje oslobađaju gas etilen, što ubrzava proces truljenja ili zrenja.
Evo kako očistiti i narezati mango:
Prvo dobro operite mango pod mlakom vodom. Jedan od najlakših načina da isečete mango je da ga držite vertikalno i svaku polovinu isečete oko koštice zajedno sa kožom. Zatim velikom kašikom (ili ne morate) odvojite meso od kože.
Na komade
Da biste dobili tanke kriške, svaku polovinu voća isecite okomito oštrim nožem. Zatim jednu od polovine uzmite na dlan i nožem napravite vertikalne linije na mesu, pazeći da ne posečete kožu. Kašikom nežno odvojite kriške mesa manga od kore.
Na kockice
Ponovite gornji postupak sa vertikalnim linijama, a zatim napravite horizontalne linije, pazeći da ne isečete kožu. Uhvatite kožu spolja i pritisnite je napred da dobijete kocke. Odvojite ih u činiji sa nožem.
Mango je neverovatno sočan i sladak i savršen je dodatak mnogim jelima i pićima:
- Dodajte u ovsene pahuljice
- Pomešajte sa jogurtom
- Propasirajte i koristite kao preliv za salatu
- Pomešajte ga sa drugim voćem i povrćem u smutiju
- Jedite sa pudingom od pirinča
- Pecite na roštilju i kombinujte sa pljeskavicama
- Jedite u slatkim i slanim salatama
Lekovita svojstva manga
Mnoge studije tvrde da mango poboljšava imunitet i varenje. Neki polifenoli koji se nalaze u ovom voću mogu čak smanjiti rizik od određenih karcinoma. Svež mango ima relativno visok prirodni sadržaj šećera u poređenju sa drugim svežim voćem, što je naizgled zabrinjavajuće za osobe sa dijabetesom, ali nema naučnih dokaza da je mango nezdrav za njih. Mnoge studije su čak povezale veći unos ovog voća sa manjim rizikom od dijabetesa. Ipak, ne treba preterivati sa konzumacijom, kao ni sa bilo kojom drugom vrstom voća. Mango je bogat antioksidansima koji štite telo od slobodnih radikala – hemijskih jedinjenja u telu koja oštećuju ćelije i ubrzavaju starenje.
Takođe je dobar izvor hranljivih materija za jačanje imuniteta kao što su vitamini A, C, E i B, folna kiselina i bakar.
Visok sadržaj vlakana u mangu pomaže kod zatvora i dijareje, a sadrži i grupu digestivnih enzima zvanih amilaza. Oni razgrađuju velike molekule hrane tako da ih vaše telo može lako apsorbovati. Sada kada znate sve o ovom voću, uživajte u njegovom odličnom ukusu na bilo koji način.
Omiljeno letnje povrće, tikvice, sadite ih nekoliko puta u sezoni, brzo uspevaju
Preuzmite android aplikaciju