Лондон, град који је значај стекао индустријским развојем, већ неко време своје индустријске локације на обалама Темзе развија у другом смеру.
Делови града који су некада служили искључиво као место за живот и рад радничке класе, као дом електрана, фабрика и разних погона, сада добијају нови живот.
Индустријске зоне давно су измештене на периферију града и друге погодније локације, али четврти које су некада биле симбол индустријске револуције остале су запуштене, неразвијене, како урбанистички, тако и демографски.
Ипак, тај нови дух који се даје овим обалама Темзе потпуно је изменио изглед Лондона и утисак који он оставља на људе. Некадашње сивило бетонских и зиданих конструкција у комбинацији са модерним дизајном претворено је у јединствене, туристички атрактивне тачке овог града.
Bankside
Ова лондонска четврт налази се на јужној обали реке Темзе, недалеко од Tower Bridge-а. Некада индустријски крај, у последњих неколико деценија постао је туристичка атракција. Поред комплекса који насељава 5.000 људи, и редизајнираних шеталишта, паркова и прилаза води, централни део Bankside-a је бивша електрана.
Објекат електране и њена околина потпуно су реновирани и преуређени и сада је управо та зграда дом једног од највећих музеја уметности који носи име – Tate Modern. Задржане су основе првобитне грађевине, једна таква је и димњак који сада нема функцију, али је промењена основна ствар која је „мучила“ овај кварт, а то је атмосфера.
Мост за пешаке апстрактног дизајна повезује управо музеј савремених уметности са Шекспировим Globe театром који се налази на другој обали Темзе. Одмах иза је и Катедрала Светог Павла, па се слободно може рећи да је овим подвигом настала једна потпуно нова знаменитост, која упада у једну нову целину, коју потпуно неосетно дели река.
Добијен је нови кварт на лондонским обалама, део града у који више не посећује само радничка класа, већ људи свих економских сталежа и занимања, а град је тако „проширен“ унутар већ постојеће територије.
Chelsea Waterfront
Lots Road електрана у насељу Chelsea некада се користила за снабдевање лондонског метроа струјом. То није случај већ скоро две деценије, али је сам објекат делимично сачувао свој изглед. Кварт у ком се налази променио је своју намену, већ типично, као што је и Bankside.
Сама електрана и комплекс који је окружује биће претворени у апартмане, радње, ресторане и кафиће. Уз то су подигнуте и стамбене зграде у њеној близини, а све то налази се на обали Темзе.
Електрана је изграђена чак 1904. године, а сада се крај који је у прошлости интензивно загађивао околину поноси управо супротним. Торањ димњака и овде је задржан из естетских разлога, а реконструкцијом овог подручја посебно је обраћена пажња на еколошки аспект, упркос томе што је реч о урбаној средини.
Револуција коју је ово место доживело поново је донела раст и развој, само овај пут не индустријски, већ туристички. Модернизована четврт насељаваће више становника него икада, а сада ће се на тој локацији наћи и веома луксузни смештај, па се може рећи да није у питању само обично уређење и обнављање, већ давање потпуно другог живота једној средини од 32.000 квадратних метара.
Када погледамо димњаке на овим лондонским фабрикама, које више нису фабрике, неизбежна је асоцијација на нешто што постоји и код нас. У питању је бивша фабрика свиле у Новом Саду, сада претворена у Културну станицу Свилара.
Иако она није на обали реке, принцип је исти, а примена могућа и на другим локацијама.
Ова културна станица је симбол индустријског наслеђа Новог Сада. Настављајући са производњом, сада на савремен начин интерпретира богато културно и историјско наслеђе најстаријег дела града, Алмашког крај, који је заштићена културно-историјска целина.
Преузмите андроид апликацију.