Novi Sad će uskoro dobiti novog gradonačelnika, dok će Miloš Vučević svoj politički put nastaviti najverovatnije na nekoj od pozicija u Vladi Srbije. Šta je za prethodnih 10 godina njegovog mandata učinjeno, koliko je uloženo i kako se Novi Sad promenio?
Zdravstvo
Najpre osvrt na najvažniju stavku, a to je zdravlje građana. Novosadsko zdravstvo je u poslednjih 10 godina doživelo značajan preobražaj, pa je Klinički centar Vojvodine rekonstruisan, a na Mišeluku je „nikla“ i nova bolnica koja sada služi za tretiranje kovid pacijenata, a nakon toga dobiće svojstvo opšte bolnice.
Dom zdravlja na Limanu potpuno je renoviran i postao je najsavremeniji, ujedno i najveći objekat primarne zaštite u Srbiji.
Adice su takođe dobile svoj Dom zdravlja, a u toku je i izgradnja novog objekta u Vidovdanskom naselju, čime će biti zaokružen preporod zdravstva u Novom Sadu.
Životni standard
Nakon zdravlja, najvažnija stvar za mnoge je novac i stalno zaposlenje. Građani Novog Sada 2012. godine beležili su prosečna neto primanja od svega 47.000 dinara, dok poslednji dostupan podatak iz avgusta 2021. godine govori da je prosečna neto plata u gradu 73.000 dinara.
Poslednja decenija „donela“ je 11.500 novih radnih mesta, a u Novom Sadu je od 2012. do 2019. godine nezaposlenost pala za 54 odsto. Prikazano u brojkama, bilo je 29,8 hiljda nezaposlenih Novosađana, a sada ih je 13,9 hiljada, a imajte u vidu da broj stanovnika raste.
Životna sredina
Broj stanovnika raste, a uz primanja i zdravstvo važno je i životno okruženje u kom Novosađani žive. U zaštitu životne sredine uloženo je preko 2,5 milijarde dinara, a značajne investicije predstavljaju i uređenje Dunavskog parka, izgradnja novog parka na Novom naselju, kao i izgradnja više desetina „urbanih džepova“, tačnije mini-parkova po gradu.
Takođe, uređenjem brojnih postojećih, i kreiranjem novih biciklističkih staza dostignuta je brojka od 100 kilometara biciklističkih staza u Novom Sadu, što daje mogućnost građanima da bezbrižno i bezbedno koriste svoje dvotočkaše u cilju manjeg zagađenja i zdravijeg života.
Obrazovanje
Jedna od najvažnijih, ali i najskupljih stvari je obrazovanje, kako za one koji se obrazuju, tako i za njihove roditelje. Grad je u poslednje dve godine finansirao boravak u vrtiću za čak 17.000 mališana, a ti mališani borave u najboljim uslovima.
U poslednjoj deceniji izgrađeno je više novih vrtića na raznim gradskim lokacijama, sveukupne površine od skoro 35.000 kvadrata.
Takođe, vredno je pomenuti i besplatne udžbenike za đake prvake, čime se roditelji rasterećuju finansijskih poteškoća prilikom novih školskih početaka koji su sami po sebi izazovni.
Grad je bogatiji i za novu Muzičko-baletsku školu, koja u svom sklopu ima i Koncertnu dvoranu, koja je već na raspolaganju brojnim svetskim, evropskim, ali i domaćim umetnicima i orkestrima koji u njoj imaju svoje nastupe.
Rekonstrukcija najvažnijih tačaka grada
Da Novi Sad bude grad za razglednicu potrebna su ulaganja u njegove najprepoznatljivije lokacije, pa je tako ispred Srpskog narodnog pozorišta „nikao“ novi Pozorišni trg.
Preko puta SNP-a, večito gradilište zgrade Poštanske štedionice konačno je pretvoreno u funkcionalni objekat kojim će raspolagati Pošta Srbije.
Takođe, 2018. godine ponovo je izgrađen Žeželjev most, čiji je istoimeni prethodnik srušen prilikom NATO bombardovanja 1999. godine.
Trg Republike dobio je impozantan spomenik posvećen kralju Petru Prvom, a sređene su i brojne fasade mnogima i najprepoznatljivije Dunavske ulice u centru Novog Sada.
Železnička stanica rekonstruisana je posle više od 60 godina, a njeno novo „ruho“ došlo je uporedo sa dolaskom novog brzog voza i brze pruge u Novi Sad.
Izgradnja četvrtog i petog mosta, novih bulevara i rasterećenje saobraćajnica
Konačno je započeta izgradnja četvrtog mosta koji će povezati Bulevar Evrope i Sremsku Kamenicu i time rasteretiti Most slobode, i to 60 godina nakon što je prvi put stavljen u urbanistički plan.
Isto će učiniti i peti most koji će povezati Petrovaradin sa Radnom zonom Sever 4 i tako industrijski saobraćaj sprovesti van grada direktno do industrijskih zona.
Industrijske zone
Kada govorimo o industrijskim zonama, važno je reći da je u Radnu zonu Sever 4 uložena rekordna količina sredstava, takođe, otvorena je i Radna zona Kać, a u razvoju je i Radna zona Futog.
Ulaganjima i u Radne zone Sever 1, 2 i 3 napravljen je značajan napredak u očuvanju i reanimaciji novosadske industrije, a tome je doprineo i dolazak novih fabrika.
Nove kompanije, nova radna mesta
U novosadske radne zone doselili su se evropski i svetski giganti kao što su Lir, Kontinental i Nidek. Otvorena su nova radna mesta u industrijskoj zoni, a Kontinental je pored fabrike u Novom Sadu otvorio i svoj razvojni centar.
Razvojni centar bitan je jer zapošljava mlade inžinjere direktno sa FTN-a, pružajući im šansu da u svom gradu rade posao u struci po najvišim standardima i sa veoma velikim primanjima.
Razvoj Novog Sada u vodeći grad IT industrije u regionu
Pored razvojnog centra kompanije Kontinental, dolazak drugih giganata iz IT sveta kao što su VegaIT, „3lateral“, kao i razvoj Naučnotehnološkog parka, postavili su Novi Sad u vrh IT industrije u regionu, ali i šire.
Studenti prevashodno FTN-a dobili su priliku da još na studijama počnu da rade u svojoj struci u velikim preduzećima, a što je još važnije, u svom gradu.
Rad na rešavanju problema sa parkingom
U centru grada otvoreno je pitanje rešavanja problema sa parkingom, a rešenje je stiglo u vidu izgradnje čak tri podzemne garaže, od koje su dve već započete, a treća čeka svoj projekat.
Uveliko su u toku radovi na garaži u Ulici Modene, kao i radovi na garaži kod zgrade Banovine, a ove dve garaže zajedno će moći da prime nešto više od 400 vozila.
Naselje za bezbednjake
Na lokalitetu Jugovićevo izgrađeno je 12 stambenih objekata za kolektivno stanovanje, sa ukupno 1972 stambene jedinice.
Svaki od stanova biće dodeljen pripadnicima bezbednosnih snaga Republike Srbije koji nisu imali rešeno stambeno pitanje.
Evropska prestonica kulture
Novi Sad postao je prvi grad koji ne pripada državi Evropske unije, a proglašen je Evropskom prestonicom kulture.
Ipak, nije u pitanju samo naziv, već je ta prilika iskorišćena da se izgradi više Kulturnih stanica širom grada i prigradskih naselja (Liman, Eđšeg, Svilara…), grad je dobio i Kreativni distrikt na Limanu 4, a kulturna scena Novog Sada je oživela.
Upravo je u toku Kaleidoskop kulture koji svake godine grad pretvara u centar audio-vizuelne umetnosti u regionu, a uz visoki status Srpskog narodnog pozorišta, kojem društvo prave još dva pozorišta u gradu, Novi Sad je zaista postao mesto prepoznatljivo po kulturi i umetnosti.
View this post on Instagram
Preuzmite android aplikaciju.