Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како избећи гојазност у детињству

Стручњаци кажу да се побрините да ваша деца једу здраву храну, вежбају и довољно спавају – покажите им  својим примером.
Фото: Pexels/Amina Filikins

Није само ствар естетике, бећ и чињенице да  гојазно дете може развити исте хроничне болести као гојазне одрасле особе: абнормалности крвног притиска, апнеју у сну, дијабетес, ортопедске проблеме, па чак и деменцију.

Разговарајте са својом децом о здрављу, а не о њиховој тежини, кажу психолози. Тиме што им говорите да су дебели, нећете решити проблем. Можете га само продубити и подстаћи да се дете осећа несигурно.

Једна студија сугерише да се гојазна деца суочавају са дискриминацијом.

Друштвено повлачење често погоршава проблем са тежином, јер дете може да прибегне емоционалној исхрани – што их чини склонијим поремећајима у исхрани.

Дистанцирани од околине, они могу тражити утеху у својим екранима, што значи мање физичке активности и убрзано добијање на тежини.

Светска здравствена организација каже да је гојазност деце велики изазов за јавно здравље.

Професор Алберт Мартин Ли, професор педијатрије на Кинеском универзитету у Хонг Конгу, процењује да гојазност међу децом и током пандемије порасло.

Изолација, недостатак физичке активности и грицкање нездравих грицкалица довела је до тога да се повећа већ ионако велики број гојазне деце. Ли указује на другог кривца. „Неадекватан сан, јер је неоптимално трајање сна фактор ризика за гојазност.

Фото: Pexels/Tima Miroshnicher

Такође, једно истраживање је чак показало да су баке и деке делимично „криви“ за пораст од 3% гојазности код својих унука.

Ова појава се може објаснити тиме што су баке и деке мање склоне физичкој активности, те унуци често остају испред екрана, а са друге стране имају потребу да удовољавају њиховим жељама везаних за конзумирање слаткиша и нездраве хране.

Већ поменути хроничним проблемима који се могу развити и код деце као последице гојазности, попут проблема са притиском, дијабетесом, ортопедским проблемима, недавна студија коју је спровео тим у Аустралији идентификовала је нови ризик за гојазност код деце: деменцију.

Претходне студије су откриле да средовечне и старије одрасле особе са више фактора ризика – високим крвним притиском, повећаним обимом струка, ниском кардио кондицијом – имају лошију когнитивну функцију.

Ниска физичка активност и гојазност могу довести до високог крвног притиска и дијабетеса у средњим годинама, а они су повезани са лошијом функцијом мозга, што може нарушити размишљање и памћење.

Насупрот томе, показало се да физичка активност ствара нове крвне судове и нервне ћелије, побољшава проток крви у мозгу и заправо смањује факторе ризика.

Усвајање здравог понашања у детињству може довести до наставка заштитних фактора у каснијем добу, што заиста даје мозгу најбоље шансе да функционише на оптималном нивоу.

Како је већ добро познато да деца више виде, него што чују, будите узор вашем детету. Својим примером им покажите битност здравих навика, попут физичке активности и конзумирања здравих, хранљивих оброка.
Фото: Pexels/Kampus production

Јако је важно да окружење охрабрују децу да се баве физичком активношћу и вежбањем када могу, јер то може повећати њихову мотивацију да буду активни, формирају навике које трају током целог животног века и пружају оптималне услове за здравље мозга и организма у целости.

Ако деца учествују у физичкој активности у којој уживају, побољшаће се њихово самопоуздање и развити позитиван став ка вежбању.

Клинички психолог др Куратулаин Заиди наводи да фокус треба бити на здрављу, а не на губитку тежине или на дијети.

Посветите се хранљивим оброцима и активном начину живота. Изоставите „тежину“ из фокуса и примените здраве навике на целу породицу. На тај начин не издвајате једну особу већ породично развијате здрав начин живота.

Фото: Pexels/Sasha Kim

Када идете у куповину, дозволите деци да вам помогну да изаберете здраво воће и поврће. То је корисна едукација и учиниче куповину намирница занимљивијом за њих.

Смањите време вашег детета испред екрана. Боравак превише времена на дигиталним уређајима доводи до физичке неактивности, што доводи до повећања телесне тежине. Ово такође утиче на расположење детета.

Такође може изазвати проблеме са спавањем: недостатак сна може повећати жељу за храном, што доводи до преједања.

Да бисте избегли ову ситуацију, оброк мора бити  искључиво без технологије, искључите уређаје 45 минута до сат времена пре спавања, избегавајте да било какве уређаје држите поред дечијег кревета и охрабрите их да оставе екране изван собе док спавају.

Zašto na porođaj bez laka na noktima? Može vam spasiti život

Преузмите андроид апликацију.