Почетна > Бизнис
Бизнис

Како фриленсери остварују право на пензијско осигурање?

Просечан фриленсер у Србији је особа у тридесетим годинама са завршеним факултетом.
Фото: Unsplash/firmbee

То је особа која се бави тим послом како би издржавала себе или једну и више чланова породице, а којој је то једини извор прихода.

Фриленсер при том не остварује право на пензијско и инвалидско осигурање, и то често узимају као највећу ману свог посла, показује недавно објављена анкета на коју је одговорило 797 испитаника. Истраживање, које је пренео Танјуг, показује да се фриленсингом у Србији пођеднако баве жене (49,2 одсто) и мушкарци (50,8).

Упитани како фриленсери могу да остваре право на пензијско и инвалидско осигурање да би сутра могли да имају и пензију, у Министарству рада, запошљавања и социјалне политике одговарају да они која су радно ангажовани без формалног закључења уговора – прихватањем услова пословања, односно регистрацијом (рад на домаћим и страним платформама), такозвани фриленсери, у систему ПИО сматрају се осигураницима самосталних делатности (ако нису осигурани по другом основу).

Њихов статус регулисан је чланом 12, став један, тачка три Закона о ПИО. Ово се односи и на све друге врсте уговора код којих се за извршен рад или посао остварује накнада односно приход. Они који раде на територији Србије за страног послодавца, који нема регистровано представништво у нашој земљи, код кога за обављен посао добијају накнаду, у систему ПИО такође се сматрају осигураницима самосталних делатности (ако нису осигурани по другом основу).

Стаж осигурања сразмерно се утврђује тако што се износ накнаде на коју се плаћају порез и доприноси дели са најнижом основицом за плаћање доприноса која важи у моменту уплате. Висина пензије сразмерна је временском периоду проведеном у осигурању (дужини стажа осигурања) и висини основица на које је плаћан допринос током осигурања.

У складу са тим, већи износ оствареног прихода по основу рада, а тиме и већа основица на коју је плаћен допринос, утичу на већу пензију у будућности.

Упитани да ли су фриленсери могли да уплаћују стаж по члану 15 Закона о ПИО који предвиђа самосталну уплату на једну од основица, у ресорном министарству наглашавају да је укључивање у обавезно осигурање уређено овим чланом и ту могућност имају особе које нису осигуране по другом основу, односно не обављају рад по основу кога остварују приход на који се плаћа допринос за ПИО.

Фриленсери не спадају у ту категорију, с обзиром на то да, како је наведено, имају обавезу плаћања доприноса по основу прихода који остварују радом.

 

О све већем утицају инфлуенсера на тржишту рада прочитајте овде.

Преузмите андроид апликацију.