Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како да заштитите шапице вашег пса током зимских месеци

Зима нам је коначно закуцала на врата, али осим што смо морали да прилагодимо своје навике и одећу новом периоду године, исто би требало да урадимо и са нашим љубимцима.
Фото: Pixabay/Printeboek

Супротно веровању да се сви пси више него довољно их греје длака и да је нормално да се сами прилагођавају спољашњим условима, кућним љубимцима треба помоћи и обезбедити им безбедно и топло место за спавање, као и пази током шетње да им се шапице не смрзну. У зависности од расе, мора бити у затвореном простору.

Иако многи људи, посебно у мањим местима, своје псе често држе напољу у посебним боксовима или кућицама, зима није време када би требало да живе напољу. Наиме, немају сви пси довољно дугу длаку да их заштити од хладног и леденог ветра. Док, на пример, сибирски хаски, самојед, немачки овчар, акита и неке друге расе добро подносе хладноћу, за оне са кратком длаком као што су јазавчари, бостонски теријери, Џек Расел и многи други то може бити погубно. Ако већ није опција да га држите у кући или стану, нека остане бар у гаражи или другом затвореном простору током ноћи.

Заштитите га од хладноће током шетње

Ношење заштитне одеће је у складу са карактеристикама дуге или кратке косе. Наиме, краткодлаким псима потребна је заштита у виду јакне или прслука. Мора покривати подручје од врата до репа, укључујући делове око стомака. У супротном, витални органи су изложени хладноћи. Наравно, пазите да се пас не прегреје, па обуците јакну само када спољни услови то заиста захтевају.

Шетајте у топлијем делу дана

Иако поменута јакна може да пружи значајну заштиту псу, чињеница је да не штити његове уши, њушку и шапе које су подједнако осетљиве на хладноћу.

Зато одлазак у шетњу ускладите са деловима дана када су температуре нешто више, а по потреби нека у томе помогну сви чланови породице. Наиме, дуге шетње у раним јутарњим или касним вечерњим сатима могу донети више штете него користи.

Пазите на шапице

У касним јесењим и зимским шетњама прво се нападају, наравно, псеће шапе. Као што често имамо веома сува стопала током зимских месеци, исто се дешава и са нашим кућним љубимцима. Осим тога, со која се налази на путу током зимских месеци због топљења снега може да нагриза јастучиће шапа и изазове ране које ће псу отежати ходање, што такође погодује развоју бактерија. Зато се препоручује да пре сваке шетње, посебно када напољу пада снег, мажете меке делове свог љубимца вазелином или машћу на бази пчелињег воска. У специјализованим продавницама за кућне љубимце можете пронаћи и специјалне креме намењене тој области.

Топао кутак за спавање

Када се вратите из шетње, пса обавезно очистите од блата или снега и обезбедите му топло и меко место за спавање. Током зимских месеци подови у нашим домовима су хладнији него иначе, па никако није препоручљиво да пас спава на њему, без икаквог ћебета. Покушајте да му обезбедите своје посебно место, али пазите да није близу директног извора топлоте. Пси често воле да се склупчају поред радијатора и пећи, али дуготрајно излагање тако високим температурама може изазвати благе опекотине. Зато пустите пса да спава на топлом, али не превише врућем месту.

Da li psi mogu da prepoznaju braću i sestre? Zanimljivost o omiljenom kućnom ljubimcu

Преузмите андроид апликацију.