Početna > Život i stil
Život i stil

Kako da vam začinsko bilje ostane dugo sveže

Možemo da spremamo povrće i začinsko bilje za supe i variva po raznim receptima. Najlakše ih je zamrznuti ili osušiti, ali možemo posoliti, staviti u sirće ili ulje.
Foto: Pixabay/planet_fox
Sveže za zamrzavanje

Brzo rešenje koje nam omogućava da uskladištimo veću količinu je zamrzavanje.

Pogodan je za peršun, celer, kopar, nanu, ruzmarin, bosiljak, komorač, korijander, vlasac, estragon i druge vrste.

Mogu se zamrznuti pojedinačno ili u raznim kombinacijama kao sveže začinsko bilje, u obliku kaše ili na puteru. Sakupljeni listovi moraju se očistiti i oprati, a zatim ostaviti u tankom sloju da se osuše od viška vode.

Zamrzava se u tankom sloju na tacni ili plastičnoj kesi oko 1 sat, a zatim sve skupljamo i izmrvimo na sitne komade.

Pakujemo u kesu ili providnu foliju, sa kojom pravimo male paketiće, kao male kobasice kada se umotaju. Ovo će nam omogućiti da ih koristimo kada su nam potrebni.

Drugi način je da se zelena masa pomeša sa malo vode, a dobijena kaša se zamrzne u posudama za led naredna 3 sata.

Pakujemo kocke leda u kese. Sveži začini se mogu iseckati i pomešati sa puterom. Od folije praviti kockice ili kobasice koje čuvamo u frižideru ili zamrzivaču u zavisnosti od vremena upotrebe.

Kako sušiti začine?

Sušenje se vrši u hladu, bez direktnog izlaganja sunčevoj svetlosti uz dobro provetravanje ili provetravanje. Prvo ga treba očistiti, ukloniti deblje stabljike, oprati i osušiti od viška vode na sobnoj temperaturi. Danas se sve više koriste dehidratori koji obezbeđuju konstantnu temperaturu u datom vremenskom periodu, što nije slučaj kod sušenja u rerni.

Da biste uspešno osušili sveže začine u rerni, podesite temperaturu na 50 stepeni i ostavite vrata odškrinuta. Okrenite masu svakih 15 minuta. Dobro se osuši kad se mrvi pod prstima. Ostavljanje u soli, ulju i sirćetu A ovo su stari načini ostavljanja začina.

Za soljenje će vam trebati 100 g seckane biljne mase i 30 g soli.

Iseckano začinsko bilje pomešati sa solju i prebaciti u manje tegle, dobro pritisnuti masu. Tegle dobro zatvorite i čuvajte na hladnijem mestu.

Za konzerviranje u ulju koristite listove bez debelih grana i stabljika i manje tegle koje ćete napuniti do ¾ visine.

Dodajte ulje i sačekajte da mehurići vazduha prestanu da se dižu i da se bilje dobro natopi. Po potrebi dodajte još ulja. Ovako čuvane najbolje zadržavaju aromu.

Da bi ih sačuvali potrebno je da uvek budu potopljeni. Kada stavljate sveže začine u sirće, dobro ih očistite, operite i osušite od viška vode. Obično se koristi vino jer mu aroma nije prejaka.

Narezane začine stavite u male staklene tegle ili flaše sa širokim otvorom, prelijte ih sirćetom, zatvorite i okrenite naopačke. Kada biljke prestanu da se dižu, okrenite tegle ili flaše na dno.

Najbolje ga je pakovati u što manje staklene posude, jer kada jednom otvorimo ovakvo sirće, potrebno ga je čuvati u frižideru i potrošiti u roku od petnaest dana.

Učinite jutarnju kafu zdravijom: Sve što treba je da dodate namirnicu koju svi imaju kod kuće

Preuzmite android aplikaciju.