Sezona grejanja je počela, stanovi su nam topli, ali da li je to uvek dobro?
Kako su hladniji dani sve učestaliji, temperature sve niže, prija nam topao dom kada uđemo u njega sa hladnog jesenjeg vazduha. Ipak, topli domovi i početak grejne sezone mogu dovesti do toga da se osećamo loše usled promene mikroklime u zatvorenom prostoru.
Kako jesen nastupi, često je temperatura vazduha van veća od one u našim domovima, pa se svi radujemo kada osetimo tople radijatore i početak grejne sezone. Taj osećaj toplote nas čini srećnim, ali ono nije najzdravije za nas.
Kada toplota nije naš saveznik?
Kada uključimo grejna tela u našim domovima, relativna vlažnost vazduha u stanu naglo opada, što za posledicu možemo imati suvu kožu i sluzokožu, pa čak i krvarenja iz nosa.
Oči su organ koji je prvi na udaru smanjenoj vlažnosti vazduha, te je česta pojava sindroma suvog oka. Možemo osećati kao da je strano telo prisutno u našem oku, oko može biti crveno, a takođe nakon buđenja možemo imati osećaj lepljivog oka.
Previše suv vazduh je idealno tlo za razvoj virusnih bolesti, pa oftalmolozi savetuju da se često vlaže oči upotrebom kapi tzv. veštačkih suza, kao i da se poveća vlažnost vazduha u domu.
Idealna mikroklima za boravak u prostoriji jeste 21 stepen sa relativnom vlažnosti vazduha iznad 50 procenata.
Kako bismo obezbedili ove idealne uslove za boravak u prostorijama tokom hladnih jesenjih i zimskih dana, redovno provetravajte prostorije, koristite difuzore vazduha, takođe možete na radijatore postaviti posude sa vodom u koje ćete dodati malo eteričnog ulja, pa ćete učiniti vaš dom i mirisnim.
Isto tako, unesite biljke u vaš prostor, jer su one sjajni prečistač vazduha, te će vaš prostor dodatno zasititi kiseonikom.
Preuzmite android aplikaciju.