Odgovorno tvrdim da je primena kazni u vaspitanju neophodna! Opasno je poverovati u ideju da je dete moguće vaspitati samo „lepim”.
Deca nisu anđeli. Svako ljudsko biće ima svoju tamnu stranu, pa tako i naš medenjak rumenih obraščića.
Ma koliko divno, nežno i toplo bilo, dete ima u sebi mogućnost, tj. čitav niz različitih mogućnosti da razvije loše oblike ponašanja. Odgovoran roditelj treba da bude spreman da pruži odgovor i ovoj strani dečje ličnosti.
Evo saveta kako treba da izgleda dobra kazna!
- Kazna ne sme da bude osveta za ružno ponašanje, već sredstvo za postizanje željenog ponašanja. Razlika između ova dva načina doživljavanja kazne je ogromna i suštinska. Jedna odražava prezir i osudu, a druga ljubav. Zato uvek prvo pošteno prosudite čime ste vođeni.
- Nikada ne treba kažnjavati dete, već njegovo ponašanje.
- Kada kažnjavate, uvek detetu treba objasniti dobrobit koju očekuje od te kazne. Dete treba da bude svesno cilja i smisla koji se time postiže, tj. da zna konkretno zašto je to za njegovo dobro.
- Ako je u pitanju negativno ponašanje, koje se često ponavlja, kaznu postavite unapred. Možete je čak i zapisati i postaviti na vidno mesto.Šta time postižete? Postižete to da dete unapred zna šta ga čeka ako postupi na jedan, odnosno drugi način. Time on svesno pravi izbor između različitih opcija. Ono će prosto biti primorano da samo preuzima odgovornost za svoje postupke i njihove posledice. Ima li boljeg puta ka zrelosti i preuzimanju odgovornosti?!
- Kaznu nikada ne iskazujte u besu.Kazna ne treba da služi odraslima kao ventil za sopstveni osećaj frustracije. Kazna treba da predstavlja deo osmišljene strategije!
- Vodite računa o tonu kojim saopštavate sankciju za koju ste se odlučili! Birajte ton koji će emitovati vašu ljubav i brigu za dete.
- Kaznu uvek prethodno dobro odmerite.Svi znate za onu poslovicu: „Triput meri, jednom seci!” To važi i u ovom slučaju. Naime, veoma je važno da sankcija bude adekvatna prekršaju.
- Kada se odlučite za neku kaznu, veoma je važno da za nju dobijete saglasnost vašeg partnera, tj. drugog roditelja. Ovo je naročito potrebno za ozbiljnije kazne koje duže traju.
- Kada se opredeljujete za određenu vrstu kazne, izuzetno je bitno da u njeno sprovođenje možete da imate konstantan uvid.Na šta konkretno mislim? Ne možete kazniti dete tako što ćete mu zabraniti gledanje televizije, a vaše dete je pola dana samo kod kuće. Kako ćete to proveriti? Kojim mehanizmom ćete osigurati sprovođenje takve sankcije?
- Pazite da kada kažnjavate dete, usput ne kaznite i samog sebe! To se često dešava, mama kazni dete ukidanjem televizije na nedelju dana, a onda ona ne može da podnese njegove nestašluke ili dosadu, pa sama odustane od kazne, jer ne može da dočeka da dete upali televizor i smiri se.
- Budite svesni da ćete morati da izdvajate vreme i energiju za praćenje „odsluženja” kazne.Nije dovoljno kaznu odrediti, njeno sprovođenje je potrebno detaljno propratiti, što od vas traži da tom procesu budete posvećeni.
- Odredite kaznu za neodrađenu kaznu.U slučaju da vaše dete prekrši pravilo, a nakon toga i kaznu koju ste mu odredili, vaš zadatak je da mu sada date kaznu višeg stepena i da mu bukvalno stojite nad glavom dok je ne izvrši.
- Ne popuštajte!
- Nemojte se loše osećati što kažnjavate dete. Opustite se jer radite to za njegovo dobro.
- Budite spremni na osudu okoline.
- Budite spremni da se suprotstavite bolećivoj babi ili dedi, koji ne mogu da gledaju kako se njihovo unuče muči.
- Zajedno se radujte kad kazna istekne i uživajte u njenim efektima.
Biljana Grbović, osnivač Udruženja roditelja “Matica”
Radujem se kad pomažem!
Pogrešna uverenja roditelja o uzrocima školskog neuspeha njihove dece
Preuzmite android aplikaciju.