Rashladite svoj dom, klonite se vrućine, rashladite telo i pijte dovoljno tečnosti, pomozite drugima – samo su neke od preporuka kako da se zaštitite od vrućine.
Za vreme vrućina važno je pridržavati se preporuka lokalnih zdravstvenih ustanova i poštovati Državni hidrometeorološki zavod, upozorenje na toplotne talase.
Toplota može izazvati iscrpljenost i toplotni udar i može pogoršati postojeća stanja, kao što su kardiovaskularne, respiratorne, bubrežne ili mentalne bolesti, a savete zdravstvenih radnika treba poštovati tokom velikih vrućina.
Građanima se savetuje da rashlade telo i piju dovoljno tečnosti jer se znojenjem gubi više tečnosti, što dovodi do dehidracije. Preporučljivo je piti negaziranu vodu i niskokalorična pića bez kofeina, alkohola i šećera.
Treba izbegavati direktno izlaganje suncu u periodu od 10 do 17 časova, posebno dece, trudnica, starijih, srčanih bolesnika i hroničnih bolesnika, a ljudi koji rade na otvorenom treba češće da se odmaraju, sklanjaju u hlad i piju vodu na svakih 30 minuta.
U najtoplijem delu dana treba izbegavati izlazak napolje i fizičke poslove, a preporučuje se redovno korišćenje proizvoda sa zaštitnim faktorom.
Građani treba da nose laganu laganu odeću od prirodnih materijala i da štite glavu od sunca, a prostor u kome borave treba da se hladi hladnijim noćnim vazduhom.
Tokom dana treba zatvoriti prozore i spustiti roletne i isključiti što više električnih uređaja u domu. Posebno se upozorava da se deca i životinje ne smeju ostavljati u parkiranom vozilu.
Preuzmite android aplikaciju.