Док су сезонска депресија и сезонски афективни поремећај (САД) утицали на многе у прошлости, стручњаци за ментално здравље сумњају да ће ефекти бити већи ове сезоне.
Ове промене расположења су биохемијски повезане са циркадијанским ритмовима, светлошћу и температуром, тако да манипулисање овим ресурсима може помоћи у управљању симптомима.
Прво вежбајте ујутру.
Прво вежбање ујутру може стимулисати пораст кортизола, што може помоћи да се пробудите. И не, то не мора да буде двосатни час јоге (осим ако не желите да буде). Подједнако ефикасне ће бити и вежбе кратких удараца.
Скакање на 30 секунди и 30 секунди паузе у трајању од пет минута ће заправо променити нивое хормона, заједно са додатним предностима навале ендорфина.
Користите светлосну терапију
Истраживања су показала да светлосна терапија, која имитира сунце током мрачних месеци, може помоћи у регулисању нивоа серотонина и смањењу депресије чак и током најмрачнијих вечери.
Како то функционише?
Мелатонин (који регулише циркадијални ритам) се повећава када сунце зађе, сигнализирајући телу да је време за спавање. Наравно, када сунце зађе у 16 часова, мало ко је у савременом свету спреман за спавање. Ово збуњује тело и може довести до бројних проблема са спавањем, стварајући повратну петљу која утиче на нивое серотонина и расположење.
Укључивањем светлосне кутије од 10.000 лукса (која је око 20 пута светлија од стандардне унутрашње сијалице), тело може да остане будније. Само га искључите и користите наочаре са плавим светлом када је заправо време да почнете да радите. Комбиновање светлосне кутије са терапијом црвеним светлом може бити изузетно корисно.
Обратите пажњу на своје хранљиве материје
Једна од великих ствари на коју треба да обратимо пажњу су наши есенцијални хранљиви састојци и витамини. Витамини и минерали су суштински фактор у функционисању ћелија, а ако немамо одговарајућу количину витамина Д или магнезијума, на пример, имаћемо и промене расположења. Недостатак ових витамина може довести до већег немира, анксиозности и потешкоћа са спавањем.
Неколико кључних хранљивих материја за зимске месеце су витамин Д, магнезијум, фолна киселина и витамини Б.
Исхрана, излагање на отвореном и историја здравља могу изазвати варијације у потребама особе за хранљивим материјама. Разговор са својим лекаром о персонализованијем плану суплементације може бити од помоћи.
Тражите подршку
Проналажење некога коме можете веровати и коме се можете поверити може бити добра одлука, било да је у питању здравствени радник, лекар, члан породице, пријатељ, партнер или колега.
Предузмите нешто раније.
Зими, летаргија је један од првих симптома сезонске депресије који се појављују. Одвајање времена за излазак напоље око поднева сваког дана, пре него што постане превише хладно (или чак и када јесте), може вам помоћи да повећате ниво витамина Д и излагање природној сунчевој светлости.
Zašto deca igraju istu igru ili gledaju istu emisiju iznova i iznova
Преузмите андроид апликацију.