Početna > Život i stil
Život i stil

Kako da provedete mesec dana u Evropi za manje od 1.000 EUR? – Moguće je, uz ove trikove

Evropa je lepa, ali i skupa destinacija? Ova rečenica često se provlači prilikom spominjanja putovanja, ali je verovatno i jedna od većih predrasuda današnjice.
Foto: Pexels/Noel Puebla

Sajt atlus.com donosi vodič sa trikovima i savetima za „boravak od mesec dana u Evropi“ za manje od 1.000 USD (oko 940 EUR).

Izaberite pravu destinaciju

Kako navode, verovatno bi odabir da posetite neku destinaciju u Francuskoj ili pak Švajcarskoj premašio vaš budžet, ali zato postoje neke druge zemlje od kojih možete započeti upoznavanje evropskog tla.

Na primer Bugarska, Češka i Mađarska mogu biti vaš izbor, ili pak ako volite više zapad – Portugal, Španija i Malta.

A ako volite avanturu, sajt piše da su Rumunija, ali i naš Balkan, odlična destinacija. Prosečni mesečni prihod u Bugarskoj kreće se od oko 590 USD (555 EUR), u Portugalu skoro duplo više, 1.017 USD (oko 960 EUR), prema podacima Numbeo-a.

Dakle, sve ove zemlje mogu zadovoljiti vaš budžet ako trošite pametno i ponudite sebi suštinski, evropski odmor koji tražite.

Prilagodite se smeštaju

Ako izuzmemo hranu, hoteli su generalno najskuplji troškovi na putovnaju i nije tajna da su evropski na glasu zbog svoje cene. Primera radi, studio apartman na mesečnom nivou bi verovatno premašio vaš budžet od 1.000 USD .

Ali kada ljudi misle na „ostajanje u okvirima budžeta“ na um im padaju hosteli. I zaista, oni mogu biti dobar izbor jer se često nalaze u centru zbivanja, opremljeni su svime što vam je neophodno i odličan su način da upoznate nove ljude.

Na primer, noćenje u hostelu u Mađarskoj košta 12 USD (oko 11 EUR), dok na primer u Lisabonu 20 USD (oko 18 EUR). Međutim, ako želite da na ovom segmentu uštedite što više, sajt savetuje da razmišljate van okvira u potpunosti.

To znači da biste mogli da razmislite, na primer, o Couchsurfing-u. Dobijate besplatno mesto za boravak u zamenu za deljenje vaše kulture ili nekoliko sati rada.

Živite kao lokalac

„Ponašajte se kao lokalno stanovništvo“ je možda i najbolji savet koji možete da dobijete. Na primer, umesto metroa, možete da prošetate do destinacije, upoznate grad iz drugog ugla i prištedite novac.

Ukoliko ostajete više od nedelju dana, razmislite o kupovini mesečne karte za prevoz, koja je značajno jeftinija od sedmodnevne.

Ako planirate odlazak na drugu destinaciju, imajte u vidu da karte kupite ranije, jer kako se približava vaš datum putovanja, tako se i povećava krajnja cifra.

Pakujte se efikasno

Znate onu opciju „Light“ koju nude budžetske avio-kompanije? Nekada je razlika u ceni avio-karte u odnosu na standardnu, značajna, a sve što treba je da se spakujete u „prtljag koji nosite sa sobom“.

Odaberite pravo vreme

Putovanje van sezone može biti značajno jeftinije od onog na leto. Tako da bi o nekim željenim destinacijama u Evropi možda trebalo da razmišljate na jesen i proleće.

Što i nije tako loše, jer ti meseci nisu ni previše hladni ni topli, a i imaju svoju draž kada sve dobije narandžastu notu, ili pak procveta.

Zabava može biti besplatna

Istina je da su najbolje stvari u životu besplatne, a putovanja nisu izuzetak.

Besplatna pešačka tura po gradu je najbolji način da upoznate odabranu destinaciju. Ako više volite da se osamite, tu su i besplatne audio ture koje vas ostavljaju samog sa „istorijom u ušima i prelepim prizorima oko sebe“.

Zašto roditelji u skandinavskim zemljama ostavljaju decu da spavaju na hladnoći?

Preuzmite android aplikaciju.