Gvožđe je jedan od esencijalnih minerala za naše telo jer je sastavni deo hemoglobina, molekula koji prenosi kiseonik u krvi.
Nedostatak gvožđa dovodi do anemije usled nedostatka gvožđa, uobičajenog oblika uglavnom među ženama, koje doživljavaju velike gubitke gvožđa zbog svog menstrualnog ciklusa.
Tipični simptomi anemije uključuju slabost, umor, poteškoće u koncentraciji, promene raspoloženja, depresiju, gubitak kose, lomljive nokte, nizak krvni pritisak, nesanicu, peckanje u udovima i jutarnju vrtoglavicu.
Uz pravilnu ishranu, možemo uravnotežiti količinu gvožđa na raspolaganju.
Važno je poznavati namirnice koje su njime najbogatije i koje mogu biti veoma korisni prirodni lekovi za nedostatak gvožđa, kao što su jaja, goveđe, pileće i konjsko meso, goveđa džigerica i iznutrice, brancin, sipa, dagnje, školjke i ostrige. , suvo voće (orasi, bademi, urme, šljive…), mahunarke, spanać, cvekla, brokoli i kupus, crna čokolada, sok od pomorandže, limunov sok i nar jer su bogati vitaminom C.
Dobro je znati da čaj i kafa, posebno ako se konzumiraju u blizini obroka, smanjuju apsorpciju gvožđa za 64 i 39 odsto zbog prisustva tanina.
Tanina ima i u vinu i čokoladi, pa budite oprezni kada ih konzumirate. Takođe se držite podalje od mlečnih proizvoda koji smanjuju apsorpciju gvožđa zbog kalcijuma. Za ljubitelje cvekle, uzimanje 2 čaše soka dnevno tokom mesec dana pomaže u regeneraciji krvi.
Postoje neki faktori koji mogu dovesti do nedostatka gvožđa: – ishrana posebno bogata mekinjama, celim žitaricama i povrćem, ali siromašna mesom, – obilno krvarenje izazvano menstruacijom, hemoroidi, crevno krvarenje, krvarenje iz nosa, – stanja nedovoljne apsorpcije uzrokovane dijarejom, zloupotrebom laksativa, gastrointestinalnim poremećajima, – sport (posebno trčanje).
U ovim situacijama, pored prirodnih lekova za nedostatak gvožđa, može biti korisno da se pribegne lekarskom receptu za suplemente gvožđa jer se nedostaci ne mogu prevazići samo ishranom.
Preuzmite android aplikaciju.