Психопате нису увек онакви каквима их замишљамо – хладнокрвни криминалци или филмски зликовци. У стварности, многи од њих се успешно уклапају у друштво, често делујући шармантно, елоквентно и смирено. Али испод те површине можда постоји емоционална празнина коју није лако уочити.

Психопате којима је дијагностикован антисоцијални поремећај личности (АСПД) понекад деле сопствене мисли и искуства, иако се, наравно, разликују од особе до особе. Према подацима организације Минд, чак три од сто људи током живота развију овај поремећај.
Ново истраживање показује да постоји један физички индикатор који може да нас упозори – поглед. Стручњаци са универзитета у Уједињеном Краљевству открили су да очи психопата могу открити више него што бисмо очекивали. Кључ лежи у њиховим зеницама – и начину на који (не)реагују на одређене слике и стимулусе.
Студија из 2018. фокусирала се на реакције учесника на узнемирујуће фотографије – као што су слике унакажених тела и агресивних паса. Учествовале су и психопате и људи који нису показивали знаке поремећаја.
Код психопата се зенице нису шириле при гледању ових шокантних садржаја, што је одступање од уобичајене физиолошке реакције. Зенице других учесника су проширене – природна реакција тела на страх или нелагодност.
Зашто су зенице толико важне?
Дан Бурлеи, водећи аутор студије са Факултета психологије Универзитета у Кардифу, објаснио је: „Наши налази пружају физичке доказе емоционалног дефицита који је уобичајен код психопатских преступника. Зеница се шири када смо шокирани или уплашени – то је аутоматски одговор тела. Чињеница да психопате немају овај одговор сугерише конкретан физиолошки показатељ њиховог емоционалног стања.“
Занимљиво је да се зенице психопата шире када гледају угодне слике, баш као и учесници који нису „психопати“. Овај контраст сугерише да код психопата није реч о потпуном одсуству емоција, већ о специфичном дефициту у реакцији на претње.
Професор Роберт Сноуден, који је надгледао студију, истиче: „Психопате могу изгледати хладне и храбре, али је лако када не осеćате страх. Без емоција које вас спутавају, много је лакше доносити радикалне или опасне одлуке.“
Професор Никола Греј, форензички психолог и клинички супервизор на пројекту, наглашава важност налаза: „Ово је први пут да имамо објективне, физиолошке доказе о емоционалном дефициту који не захтева скупу или инвазивну технологију. То потенцијално отвара врата новим методама процене у клиничкој психологији.“
Иако се често збуњују, психопатија и антисоцијални поремећај личности (АСПД) нису исто. АСПД карактерише импулсивно, неодговорно и често криминално понашање, уз склоност да се манипулише, лаже и игнорише осећања других – наводи НХС. Психопатија, с друге стране, укључује емоционалну хладноćу, површни шарм и недостатак емпатије, али не укључује нужно криминал.
Дакле, ако вам се неко чини превише смиреним у стресним ситуацијама, можда неће бити само „хладне главе“ – можда буквално неће имати емоционални одговор који би се очекивао у тим тренуцима. Запамтите: очи не лажу.
Преузмите андроид апликацију.