Ne treba vam velika količina ulja.
Za pripremu pomfrita preporučljivo je izabrati sortu sa visokim sadržajem skroba, jer ćete tako obezbediti da bude lepo hrskav spolja, a mekan iznutra.
Ali izbor sorte je samo početak, evo još nekoliko saveta koje treba da pratite:
Krompir pre pečenja iseći na jednake komade debljine približno 0,7 centimetara. Ovo je idealna debljina pomfrita ako želite da ne bude hrskav i da nije suv iznutra kao čips. Ako ga isečete na deblje komade, to više nije pomfrit, već pečeni krompir.
Pre nego što ga stavite u rernu, potrebno je da krompir dobro osušite u kuhinjskom peškiru ili na papirnim ubrusima.
Vlaga otežava prijanjanje masti za površinu krompira, zbog čega neće biti fino hrskav. Kada se krompir dobro osuši, lagano ga uvaljajte u kukuruzni skrob.
On će upiti ostatak vlage i stvoriti koricu na površini krompira u rerni, što će ih učiniti još hrskavijim. Ne preterujte sa skrobom, dovoljna je jedna supena kašika po kilogramu krompira. Da bi prženi krompir bio ukusan, nije potrebno da ga „kupate” u ulju.
Dovoljno je uzeti 1-2 kašike maslinovog ulja (ili nekog drugog, po želji) po kilogramu krompira i dobro pomešati isečen krompir sa uljem.
Pre nego što ga stavite u rernu, uverite se da je svaki krompir došao u kontakt sa uljem – a ovo je važan korak u postizanju hrskavosti.
Prilikom prebacivanja krompira u pleh pazite da između njih bude dovoljno prostora, jer ako se stavljaju jedan na drugi, poklopljeni krompiri će provreti i ostati gnjecav umesto da budu hrskavi.
Idealna temperatura rerne za savršen pomfrit je 230 stepeni. Stavite krompir u rernu tek kada se zagreje na željenu temperaturu.
Pecite ih 20-25 minuta i obavezno ih okrenite na pola pečenja da krompir bude lepo hrskav sa svih strana, a ne samo sa donje strane. Pomfrit nije jelo pripremljeno „za kasnije“. Čim ga izvadite iz rerne, pospite ga morskom solju i pojedite.
Preuzmite android aplikaciju.