Početna > Život i stil
Život i stil

Kako da najlakše prepoznate piletinu koja nije dobra za jelo?

Piletinu jedemo veoma često, a pošto je najčešće kupujemo u supermarketima, nije neobično da nas ponekad neprijatno iznenadi miris ili, još gore, ukus pokvarenog mesa.
Foto: Pixabay/congerdesign

Osim što je neprijatno iskustvo, može potencijalno da izazove i bolest, pa je prepoznavanje razmažene piletine još važnije nego što se čini.

Pre nego što čak i otvorite upakovane komade piletine, obavezno proverite rok trajanja odštampan na njemu, ako je istekao ili će uskoro da istekne, potražite svežije pakovanje.

Ako nećete odmah da pripremite piletinu, zamrznite je kako biste izbegli kvarenje.

Postoji nekoliko pouzdanih znakova pokvarenog mesa koje možete lako uočiti, a ako i dalje niste sigurni, nemojte rizikovati i baciti sumnjivu piletinu.

Da biste prepoznali pokvarenu piletinu, dovoljno je obratiti pažnju na ove tri stvari.

Boja

Sveža piletina je svetlo roze boje sa belom masnoćom. Lagana promena boje je normalna zbog proteinskih reakcija, ali ne bi trebalo da vidite ništa sivo, zeleno ili žuto na mesu. Nakon termičke obrade, meso ne sme biti ružičasto.

Miris

Trula piletina emituje neprijatan miris, odnosno smrdi koliko je trula. Ne perite pokvarenu piletinu, već je bacite.

Tekstura

Sluzava, lepljiva ili plesniva piletina je takođe smeće. Sveža sirova piletina je uvek sjajna i čvrsta, pa nemojte jesti ni previše meko meso.

Mahunarka koja je pomalo zapostavljena na našim trpezama, a odličan je izvor proteina

Preuzmite android aplikaciju.