Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како да на природан начин ублажимо бол

Увек тражимо лекарски савет за бол, али вежбање, истезање, вођене слике и дубоко дисање у међувремену могу да помогну.
Фото: Pexels/Mikhail Nilov

Било да се ради о мучној повреди леђа која никада није сасвим зацелила или о тренутној агонији због прелома или уганућа скочног зглоба, сви знамо да је бол баш прави бол. Некима могу да помогну операција, лекови или ињекције кортизона и медицинска опција за ублажавање болова увек треба да буде први корак. Поред ових третмана, постоји низ природних начина да ублажимо бол који такође могу помоћи да се осећамо добро.

Шта је природно ублажавање бола

Природни аналгетици су лекови и праксе које могу помоћи да се смањи бол који осећамо на начине који нису конвенционална медицина, као што су пилуле, ињекције или операције.

– Многи људи са разним обољењима, која укључују бол, желе да их лече природним путем. Али, природно није увек једнако ефикасно и сигурно. На пример, неки људи препоручују магнете или бакарне наруквице за бол. Они су „природни”, али нису ефикасни. Из тог разлога увек користим термине као што су „засновано на доказима”, „нелекови” или „нефармаколошки третмани” – додаје специјалиста за здравствену и превентивну медицину др Роберт Сапер.

Другим речима, најбоље природне опције за ублажавање болова оне су које такође подржава наука.

Бол треба схватити озбиљно. Одлазак код лекара опште праксе или специјалисте за лечење болова, да бисмо добили стручне савете о узроку нашег бола и како да њима најбоље управљамо од кључног је значаја.

– Скоро свако ко осећа бол може имати користи од природног, научно поткрепљеног ублажавања бола. Циљ је смањење упале у телу и ослобађање хормона среће који могу смањити перцепцију бола – каже Stephanie Whitling, стручњак за управљање болом у wеллнессу и превентивној медицини о опцијама за немедицинско ублажавање болова..

Бол је генерално знак да нешто није у реду у организму, а неконтролисани бол може се развити у хронични проблем. А бол који траје теже може да се контролише.

Топлота и хладне облоге за лечење бола

Топлотна терапија и хладне облоге вероватно су најчешће коришћени кућни лекови за бол и то с добрим разлогом. Топлота може помоћи да се укочени мишићи покрену, а лед може смањити упалу.

Нове повреде, попут модрица и уганућа, обично се боље третирају ледом. А укоченост мишића или зглобова, попут артритиса или повреде задње ложе, може имати више користи од топлоте.

Наизменична терапија топлотом и ледом такође може помоћи у решавању вашег бола на оба фронта.

Увек треба имати на уму безбедносне савете:

-замотајте пакете леда у крпу, пешкир, како бисте заштитили кожу
-заштитите се од опекотина тако што ћете уклонити термофор ако постане непријатно топао
-топло туширање или купка могу бити корисни, али температура воде треба да буде испод 38℃
-ограничите сваку сесију терапије топлотом и ледом на око 20 минута или краће

Вежбање ослобађа ендорфине

Ако живимо с болом, вежбање може да нам звучи као немогуће. Али здраво кретање може вам помоћи да се осећамо боље.

– Превише седења узрокује затегнутост мишића. Што више устајемо и крећемо се, боље ћемо се осећати – каже Whitling.

Вежбање ослобађа ендорфине, хормоне који ублажавају бол. Али – не покушавајте да радите вежбе које погоршавају бол. Циљ вежбе за ублажавање болова јесте одржавање бола на нивоу који не постаје још већи проблем. Дакле, одустаните од покрета који изазивају већи бол.

У зависности од тога где вас боли, можете покушати:

шетњу
вежбе на столици или вежбе за столом
подизање малих тегова
благи програм јоге

Истезање може да смањи бол

Када су нам мишићи стегнути, они боле. Истезање може помоћи у смањењу тог бола. Лекар или физиотерапеут могу да направе план за рад на одређеним деловима тела који узрокују бол:

истезање за бол у зглобу
истезање за особе које раде на компјутеру
ублажавање болова у колену и куку
истезање за бол у доњем делу леђа
истезање за псоас мишиће
истезање ротаторне манжетне

Вођене слике мењају перцепцију бола

Неке нефармаколошке технике ублажавања бола усмерене су на помоћ мозгу да промени перцепцију бола. То не значи да је наш бол у нашој глави, већ да мозак може да се навикне да шаље сигнале бола, дуго након што постану корисни. И можемо радити на томе да поново повежемо те импулсе.

– На неки начин, ваш мозак може остати заглављен у осећању и очекивању бола. Али мисаоне процесе свог мозга можете преобликовати, а вођене слике један су од начина да се то уради. Вођена визуализација је начин да се ментално пренесете негде другде и користите своја чула да себе замислите на том месту што потпуније можете – објашњава Whitling.

Дакле, изаберите место које сматрате смирујућим, рецимо плажу. Замислите себе како седите на песку. Осетите поветарац. Осетите мирис морсе соли. Ослушкујте таласе. Посматрајте галебове како круже изнад ваше главе. Затворите очи и уроните што потпуније у ту сцену. Останите тамо пет минута или колико год можете.

Овде се не ради само о томе да себи одвучете пажњу на неколико минута док учествујете у медитацији. Вежбањем дајете свом мозгу нове ствари за размишљање, да се фокусира на нешто друго, а не да шаље низ упозорења о болу.

Вежбе дисања помажу да се опустимо и смањимо реакцију на стрес

Када живимо с болом, он утиче не само на област у којој га осећамо већ и на цело тело. Бол може активирати наш одговор бори се или бежи. То може изазвати реакције као што су:

физичка и емоционална напетост
бржи рад срца
спорије варење

То је рад нашег симпатичног нервног система и када се све заврши, не осећамо се најбоље.

– Често када имамо бол, не дишемо природно и онда се наши мишићи још више затежу. Када дишемо свесније, помажемо да више кисеоника дође до свих делова тела, што нам помаже да се опустимо и смањимо реакцију на стрес – објашњава Whitling.

Испробајте следеће технике дисања:

-дијафрагмално дисање: полако удахните кроз нос и дозволите да се стомак прошири; полако издахните кроз стиснуте усне и дозволите стомаку да се врати назад; поновите неколико пута
-вежба дисања 4-4-4-4: удахните бројећи до четири; задржите дисање и бројите до четири; издахните бројећи до четири; задржите дисање и бројите до четири; поновите неколико циклуса
-дисање са пет прстију: прстом једне руке полако пратите прсте на другој; почевши од спољашњег дела палца, пратите до врха палца док удишете; издахните док пратите наниже другу страну; затим удахните -док пратите кажипрст и издахните док пратите надоле; наставите са осталим прстима док не издахнете на спољној страни малог прста; затим обрните процес (мали прст, домали, средњи, кажипрст, палац); -поновите неколико циклуса

Биљни лекови и суплементи само уз савет лекара

Када говоримо о „природном” ублажавању болова, многи од нас одлучују се за витамине и биљне лекове. Али само зато што на њиховој амбалажи пише да су за „природно ублажавање бола”, то не значи да су безбедни Или да ће нам помоћи. Whitling зато саветује да прво разговарамо са лекаром.

Неки лекари могу да препоруче магнезијум или куркумин (куркума), јер оба имају потенцијална својства за ублажавање болова. Али они могу и негативно реаговати са другим лековима. А досадашња истраживања о њима не морају нужно бити највишег квалитета.

Пракса интегративне медицине

Област интегративне и комплементарне медицине обилује медицинским стручњацима који делују изван оквира лекова и хирургије. Уместо тога, фокусирају се на технике лечења које раде руку под руку са конвенционалном медицином.

У зависности од разлога за бол и наших укупних потреба, могу да нам користе:

акупунктура: пракса традиционалне кинеске медицине која користи веома танке стерилне игле да подстакне тело да ослободи природне супстанце за ублажавање болова
киропрактика: терапеутски третман који користи притисак да би се кичма поравнала како би се смањио бол
јога терапија: спајајући ум и тело, јога терапија користи свесност и физички покрет који могу помоћи да се смањи бол
терапија масажом: опуштајућа масажа може учинити чуда за смиривање стреса и може помоћи у ублажавању болова
холистичка психотерапија: комбинација традиционалне терапије разговором и других терапијских интервенција, као што је ЕМДР терапија (десензибилизација и реелаборација уз помоћ покрета очију) и когнитивна бихевиорална терапија заснована на свесности, може помоћи у физичком и емоционалном лечењу
интервенција у исхрани: понекад храна коју једемо може покренути упалу у нашим телима и продужи бол; нутрициониста може да унесе промене у исхрани помогне да се осећате боље
медицина спавања: сан је неопходан за наше благостање и може помоћи телу да се излечи и смањи бол; али ако због бола не можете да спавате, специјалиста за поремећај спавања може да помогне и осмисли стратегије за сан и одмор који је вашем телу потребан

Бол је начин на који нам тело каже да нешто није у реду. Послушајте га. Разговарајте са лекаром и ускоро ћете се осећати боље.

Više naloga u jednoj aplikaciji: WhatsApp rešava problem koji godinama nervira korisnike

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке