Морате се изражавати, али и поштовати друге док то радите. Асертивност је комуникацијска вештина која нам може помоћи да се изразимо на ефикасан начин.
Асертивност нам помаже да се заузмемо за свој став, а да при том не изразимо непоштовање према другима. Ако желимо да будемо асертивни то не значи да треба да будемо агресивни док изражавамо своје мишљење на захтеван начин. Можемо бити асертивни, а да не будемо агресивни. Али асертивност није свима природна. Неким људима може бити тешко да буду асертивни због страха да ће повредити туђа осећања. Међутим, не би требало да дозволите другима да доминирају над вама, нити да своје мишљење делите са другима на непријатељски начин.
Шта значи бити асертиван
Бити асертиван значи дељење својих потреба, мисли и осећања на искрен, директан начин пун поштовања. Све се своди на то да се залажете за своја права и мишљења, истовремено узимајући у обзир и поштујући права и мишљења других. Асертивност помаже у ефикасној комуникацији без пасивности (попуштања другима) или агресивности (доминације над другима), каже стручњак за ментално здравље и бихевиоралне науке др Rahul Chandhok.
Шта значи бити агресиван
Бити агресиван значи изражавање својих мисли, осећања и потреба, али на силовит, непријатељски или захтеван начин. Агресија се обично своди на занемаривање, игнорисање или кршење права и осећања других, што доводи до сукоба и непријатељства. Агресивне особе обично вичу, прете или су претерано критичне док се изражавају, каже др Chandhok.
Зашто је важно бити асертиван
Ако сте агресивни, ваши пријатељи, породица или колеге могу да вас виде као насилника који не поштује туђа мишљења и осећања. Такви људи застрашују друге. С друге стране, асертивност има користи. Људи који су асертивни обично имају мање конфликата у комуникацији са другима, што може помоћи у смањењу стреса, наводи се у истраживању објављеном 2017. у часопису Social and Personality Psychology Compass.
Бити асертиван такође је важно јер то:
-промовише јасну и отворену комуникацију, што води здравијим односима и смањује неспоразуме
-помаже у изградњи самопоуздања и самопоштовања, јер људима омогућава да изразе своје потребе и заузму се за себе
-помаже у решавању проблема и конфликата подстичући поштовање и конструктиван дијалог
Зашто је тешко бити асертиван
Може да буде тешко бити асертиван због страха од одбацивања, конфронтације или повређивања туђих осећања, каже др Chandhok. Људи такође могу да имају недостатак самопоуздања или вештина комуникације потребних за асертивно изражавање. Друштвене норме које обесхрабрују директну комуникацију или наглашавају покорност могу додатно закомпликовати асертивност. Такође, прошла искуства одбацивања или кажњавања због асертивног понашања могу ометати нечију способност да буде асертиван.
Како бити асертиван, а не агресиван
1. Користите „ја” изјаве
Коришћење „ја” изјава не значи да сте увек себични. Своје мисли и осећања морате изразити из своје перспективе како бисте избегли да кривите друге и били груби према њима. Можете рећи: „Осећам се фрустрирано када посао не почне на време” уместо да кажете: „Увек касно почињете са послом”.
2. Одржавајте контакт очима
Не гледајте у своје ципеле или друге ствари у просторији док износите своје мишљење. Успостављање одговарајућег контакта очима са другом особом док разговарате показује поверење и искреност без застрашивања. Помаже у успостављању везе са другима и осигурава да се ваша порука ефикасно разуме, каже др Chandhok.
3. Нека ваш тон буде миран и постојан
Тон особе је веома важан. Миран и уједначен тон показује самопоуздање и контролу. На тај начин избећи ћете непријатељство које агресиван тон може да показује. То осигурава да ваша порука буде асертивна, али да ни на који начин не прети другој особи.
4. Вежбајте активно слушање
Активно слушање других и да при томе не изгледате расејано показује да цените њихово становиште. Можете климати главом, изговарати афирмативне звуке и парафразирати оно што говоре. То ће помоћи да покажете да разумете и поштујете мишљење друге особе.
5. Будите јасни и конкретни
Било да је реч о колегама или партнеру, јасно артикулишите шта очекујете од њих или шта вам је потребно, без непрецизности. Бити јасан и конкретан помаже у спречавању неспоразума међу људима и осигурава да се порука разуме како се жели.
6. Користите одговарајући говор тела
Нису само речи те које праве разлику. Отворен и опуштен говор тела допуњује вашу вербалну поруку. То може учинити да изгледате приступачније и асертивније, а да не делујете агресивно према другима, каже др Chandhok.
7. Научите да кажете не
Будите љубазни, али чврсти док одбијате захтеве кад год је то потребно. Рећи не може помоћи да заштитите своје време и енергију. Такође може смањити стрес, јер нећете осећати притисак да урадите све што вам се каже. Рећи не асертивно значи бити поштован, али и јасан у постављању својих граница.
8. Пронађите решења у којима су сви на добитку
Покушајте да пронађете обострано корисне исходе. Заједничко решавање проблема је добро, јер показује поштовање према потребама друге особе. Такође промовише сараднички приступ, а не борбени, што се често дешава у случају агресивне особе.
Saznajte na kojim mestima treba da mazite psa, a koja da izbegavate jer vaš ljubimac to ne podnosi
Преузмите андроид апликацију.