Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како човек да преживи нагле промене времена: Метеоропатија је окидач за слабе тачке у организму

Да ли ви спадате у групу људи на које утичу временски услови?
Фото: Pexels/Anna Shvets

Ово је једно необично, варљиво пролеће. Сведоци смо наглих промена температуре – једног дана је 20 степени, а већ следећег пада снег и температура је испод нуле.
Време у Србији овога априла подсећа на време у децембру или јануару.

А многи људи осетљиви су на нагле промене времена, а то се одсликава на њихов организам. Метеоропатија се не сматра болешћу, већ скупом симптома као што су: слабост, вртоглавица, мигрена, поремећај сна, анксиозност итд.

Око 30 одсто људи повремено осећа метеоропатске симптоме у мањој или већој мери, показала су последња истраживања у која је имао увид доктор Петар Војводић, психијатар и директор психоедукативног центра Психоцентрала.

Лекари препоручују промену животних навика, које значајно утичу на појаву метеоропатије – боравак у природи, проветравање просторија и здравију исхрану како би се предупредиле тегобе.

Ко су метеоропате и има ли им лека?

Метеоропате и они који су осетљиви на промене времена на сајту Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ) могу пронаћи месечне и сезонске прогнозе времена, као и биометеоролошку прогнозу за сваки дан у години како би се спремили за симптоме који се могу јавити услед наглих варијација.

Као да ми неко стеже обруч око главе

Један од најучесталијих симптома који се јављају услед наглих промена времена јесте мигрена – понекад толико јака да је немогуће нормално функционисање. То је „специфичан бол у глави” који није као обична главобоља.

– Имам осећај као да пулсира или да неко стеже обруч око моје главе – објашњава једна жена. Како каже, јаке мигрене јој се јављају пред кишу, и понекад трају непрестано и до 24 сата. У тим ситуацијама, покуша да се умири и нађе положај како би бол био што мањи, а неретко користи и аналгетике.

Шта је метеоропатија?

То није болест, већ симптоматска реакција нашег организма на климатске промене, наводи се на специјализованом сајту Медик. Први је спомиње још старогрчки лекар Хипократ који је пре 2.400 година написао дело „О ваздуху и води”.

Најчешћи симптоми који се јављају су: главобоља, физичка слабост, вртоглавица, анксиозност, депресија, повишен крвни притисак, поремећај сна и апетита, као и нагле промене расположења.

Они се углавном манифестују 24 или 48 сати пре промене климатских услова – температуре, ваздушног притиска, електромагнетног статуса и влажности ваздуха, наводи психијатар Петар Војводић.

Савремена медицина разликује две врсте пацијената, код којих временске промене доводе до појаве различитих симптома – метеоролошки осетљиве особе и метеоропате. Први доживљавају сензације које се повезују са променом времена, али оне нису таквог интензитета да би утицале на свакодневно функционисање.

Код метеропатије симптоми који се јављају индивидуално у већој или мањој мери заиста утичу на понашање особе и оштећују редовну функцију, објашњава Војводић.

Према подацима овог психотерапеута, неки облик метеоропатије јавља се код скоро 30 одсто људи широм света. Чешће до тога долази међу женама, због „природне женске телесне конституције”, као и код старијих људи.

Људи који имају реуматоидне болести, болести кардиоваскуларног система и респираторног система имају чешће интензивирање постојећих тегоба у односу на друге, а то важи и за особе које болују од неких психијатрисјких обољења, попут депресије, анксиозних и других поремећаја.

– Често се дешава, па временом научиш да контролишеш и живиш са тим – покушавам да се натерам да функционишем и да што мање мислим на то – каже једна жена која осећа тегобе. Научила је и да препозна када ће се симптоми јавити и, како каже, то је највећи напредак у односу на период од пре 10 или 15 година, када у тим тренуцима „није знала шта је снашло”. А њен случај није усамљен.

Недавно је дошло до наглог захлађења у Србији и већи број пацијената се јавља са главобољом, отежаним дисањем и повишеним крвним притиском, а претежно су то старији људи али има и пуно млађих особа.

Клима удружена с лошим навикама

Климатске промене доводе до тегоба код великог броја људи, али погрешно је сматрати да је то главни разлог за низ симтома карактеристичних за метеоропатију, каже психијатар Војводић.

Све више људи има проблема изазваних лошим навикама карактеристичним за 21. век – нередовној и нездравој исхрани, неуравнотеженом сну и боравку у затвореном простору – боравак у затвореном са увек приближном темпретатуром доводи до тога да наше тело слаби способност прилагођавања и доживљава стрес када се нађемо у контакту са природном климом, каже Војводић.

Различите временске прилике могу створити тегобе код метеоропата и метеоролошки осетљивих особа – топло или хладно време, киша, снег или влага. Када нагло отопли, неки од њих осећају се слабо и безвољно, а киша им доноси главобољу.

Метеоропатија – окидач за слабе тачке у организму

Промене времена могу да утичу на погоршавање стања пацијената са различитим обољењима, и ова група је подложнија метеоропатским тегобама.

Код особа са респираторним болестима, може доћи до тешкоћа при дисању или, код особа оболелих од астме до интензивирања асматских тегоба.

При паду температуре код пацијената са кардиоваскуларним обољењима могу да се јаве промене крвног притиска, а код тежих случајева и до појаве ангинозних болова, срчаног инфаркта или шлога.

Раст температуре утиче на интензивирање симптома мултипле склерозе, док пад ваздушног притиска доводи до ширења гасова у телесним течностима што изазива болове у зглобовима и ткивима која су тренутно под упалом као и појаву синусне главобоље.

Метеоропатија је „окидач за слабе тачке у организму”.

Код неких пацијената скоро свака промена времена подсети на неки стари проблем.

Нема ту ни лека, ни помоћи

Јединствен начин лечења метеоропатије до данас није установљен, па они који се боре против овог скупа симптома највише могу да рачунају на – себе.

– Уколико су симптоми израженији, потребно је обратити се лекару за савет и привремену терапију, или корекцију уколико се особа актуелно лечи од неког обољења – каже др Војводић.
Лекар напомиње да је неопходан и довољан унос воде, уредних и здравих оброка са воћем и поврћем, треба успоставити и уређен ритам спавања и избегавати цигарете и алкохол који подижу телесну температуру и утичу на губитак течности.

Искства пацијената који се боре с осетљивошћу на временске прилике кажу да су свашта покушали, али нису осетили бољитак. И научили једну ствар – морате да научите да живите са тим.

Zabavni načini da uvek ostanete u dobroj formi

Преузмите андроид апликацију.