Неким је људима тешко да не дирају бубуљице, па их истискивање чим се појаве и не допуштају да се кожа сама регенерише.
Постоји неколико разлога зашто не би требало да цедите будуљице, а иако звучи безазлено, та лоша навика има озбиљније и дуготрајније последице.
Дерматолог Кристина Ли Чунг је објаснила зашто никако не би требало да их цедимо.
Стварање ожиљака
Дерматолог Кристина Ли Чунг каже да, чак и ако бубуљица изгледа спреман за истискивање, тиме пуцамо кожу и остављамо на њој траг.
Наглашава и да ће готово сигурно остати црвена или браон дисколорација, која се обично назива пост-упална хиперпигментација. Ти трагови могу да потрају чак неколико месеци или година, зависно од типа и тона коже, али и од производа који се користе за његу.
Траума коже
Реакција на истискивање је бубрење коже, а можете и погоршати трауму коже на том подручју, што повећава шансе за стварање ожиљака. Исто је и када стиснете па настане крастица коју онда не можете да престанете да дирате. Та је краста важан део регенерације коже и прекид тог процеса је најгоре што можете да учините.
Инфекција
Ако кожу дирате с прљавим рукама или након истискања на њега стављате шминку без дубинског чишћења подручја, ризикујете настанак инфекције. Дерматолог истиче да, инфекција није тако честа, али увек може да се догоди, а тада ће се појавити и мали ожиљци.
Дуже време за регенерацију
Кристина је објаснила и да истискивањем бубуљица нећете постићи да он брже нестане, већ сасвим супротно. А осим што се неће само тако макнути с коже, истискивањем ћете добити и попуцалу кожу која мало крвари, што ће наравно продужити процес зацељења.
Tri namirnice koje odlično deluju protiv opekotina, a već ih imate u svojoj kuhinji
Преузмите андроид апликацију.