Kada ne spavamo dovoljno svi posegnemo za većom dozom kofeina nadajući se da će nas on razbuditi. A da li on ima efekta, utvrdili su naučnici.
Tim koji je sproveo istraživanje primetio je da nedovoljno spavanja pogoršava ukupne performanse u oba kognitivna zadatka koja su se našla pred ispitanicima, a kofein nije bio dovoljan da im pomogne da se razbude kako bi ih izvršili.
Kada ne spavamo dovoljno, to može imati veliki uticaj na naše kognitivne sposobnosti, čineći ostatak dana izazovnim i težim.
Budući da nam kafa i druga pića s kofeinom često služe kako bi nas ojačali kada smo umorni, istraživači sa Univerziteta Mičigen želeli su da saznaju koliko dobro kofein zapravo deluje protiv nedovoljnog spavanja.
Po pisanju onlajn magazina „ Mind Body Green“ , tim je pregledao preko 275 osoba koje su prošle noć bez sna, ali su konzumirale kofein. Učesnici su konzumirali dve šoljice kafe, odnosno oko 200 miligrama kofeina.
Zatim je od učesnika zatraženo da izvrše osnovni zadatak i izazovniji zadatak s više koraka koje je sve trebalo izvršiti određenim redosledom, bez preskakanja ili ponavljanja koraka.
Tim je primetio da nedovoljno spavanja pogoršava ukupne performanse u oba kognitivna zadatka, a kofein nije bio dovoljan da pomogne učesnicima da se razbude kako bi izvršili zadatke.
Iako se činilo da pomalo pomaže u najosnovnijim zadacima, isto se ne bi moglo reći za one teže.
Glavni istraživač dr Kimbrli Fen napomenula je u saopštenju:
– Iako se ljudi mogu osećati kao da se kofeinom mogu boriti protiv nedostatka sna, njihovi rezultati na zadacima višeg nivoa verovatno će i dalje biti narušeni. To je jedan od mnogih razloga što nedovoljno spavanje vremenom može biti toliko štetno.
Čak i ako vam kofein može pomoći da ostanete budni, ona dodaje:
– Kofein ne čini previše za sprečavanje proceduralnih grešaka koje mogu uzrokovati stvari poput medicinskih grešaka i automobilskih nesreća.