Процењује се да око 40 одсто људи има проблем са грчевима у ногама.
Овим проблемима су посебно изложени спортисти, жене, труднице и старије особе. Јавља се чешће ноћу и изазива поремећаје спавања. Колико год да грч траје, није пријатан и једино што желите у том тренутку је да га што пре отпустите.
Ноћни грчеви су посебно непријатни јер су изненадни и изазивају контракцију мишића потколенице, понекад бутина или стопала, а настају као последица прекомерне, предуге и неуобичајене контракције мишића.
Грч може трајати од неколико секунди до неколико минута. Просек је девет минута, а затим следи неколико сати бола, понекад тај бол може бити присутан и до три дана.
Људи са овим проблемом вероватно очекују да научници знају тачан узрок грчева, али за стручњаке је то још увек на нивоу теорије.
Најчешће се може чути да су грчеви узроковани дехидрацијом или неравнотежом електролита. Они могу имати утицаја, али вероватно нису главни узроци.
Постоји неколико могућих разлога који доводе до грчева у ногама. Грчеви се могу јавити када су мишићи уморни или сте их преоптеретили новом активношћу, ако постоји структурни или механички узрок проблема, као што су равна стопала или проблеми са циркулацијом. Када узимате лекове као што су диуретици, лекови за астму и лекови за снижавање холестерола, јављају се и болни грчеви. Могући узроци су и озбиљни здравствени проблеми као што су мишићна болест – миопатија, болест нерава – неуропатија, болест моторних неурона – АЛС или Паркинсонова болест.
Како зауставити грчеве у ногама?
Истезање
Добро је истегнути захваћени мишић и тако смањити учесталост грчева.
Туширање
Промена температуре воде током туширања убрзава циркулацију и може вам помоћи да се решите грчева у ногама.
Пијте магнезијум
Магнезијум је познат и као антистресни минерал, учествује у преко 300 биохемијских реакција, активира више од 300 ензима који омогућавају несметан ток бројних процеса метаболизма и енергије у телу. Људско тело у просеку садржи око 25 грама овог минерала: 60 одсто укупне количине је ускладиштено у костима, око 25 одсто користе мишићи јер стимулише опуштање мишића, а преосталих 15 одсто се дистрибуира у мозак, срце. , јетра и бубрези. Магнезијум неутралише негативно наелектрисање спољашње стране ћелијске мембране, што доводи до повећања разлике потенцијала и повећања прага раздражљивости мишићног влакна.
Све што треба да знате о узимању фолне киселине за време трудноће
Преузмите андроид апликацију.