Početna > Život i stil
Život i stil

Kada sapun može oštetiti kožu ruku?

Higijena ruku je neprikosnovena i dobra je mera za prevenciju mnogih zaraznih bolesti.
Foto: Unsplash/Yogendra Singh

Već kao veoma male, učili su nas da je pranje ruku veoma važno i da na taj način se možemo zaštititi od raznih bolesti. Ali česta upotreba alkoholnih sredstava i često pranje ruku mogu iritirati kožu osoba koje imaju izuzetno suvu kožu ruku.

Stručnjaci za higijenu ruku preporučuju da ruke treba prati sapunom i vodom najmanje 20 sekundi, kako bi uklonili sve nečistoće i patogene koje se potencijalno nalaze na rukama.

Foto: Unsplash/Clay Banks

Ruke bi zatim trebalo dobro saprati i dobro osušiti čistim peškirom. Naravno, ukoliko vam sapun i voda nisu dostupni, tada možete koristiti sredstva za dezinfekciju ruku na bazi 70% alkohola.

Međutim, kod nekih ljudi može se javiti kontaktni dermatitis, koji može biti posledica izlaganja kože ruku različitim hemijskim i fizičkim iritantima.

Pečenje, zatezanje kože, crvenilo, perutanje i preterana suvoća su znak da se verovatno radi o kontaktnom dermatitisu.

Foto: Unsplash/Jason Jarrach

Mikrobiom kože koji normalno naseljavaju našu kožu, je prva linija odbrane očuvanja kože i održavanje njene normalne rN vrednosti.

Lipidni sloj na površini kože je jako bitan u očuvanju vlažnosti kože ali istovremeno sprečava da se nasele patogene na našoj koži.

Pranje ruku veoma agresivnim sredstvima mogu izazvati oštećenje kože. Zato, ukoliko imate ovaj problem, koristite proizvode koji imaju naglašene oznake ’’hipoalergijski’’, ’’bez mirisa’’ ili ’’100% prirodno’’. Oni imaju male ili verovatno i nikakve šanse da vam izazovu iritaciju kože.

Takođe, ukoliko konzumirate borovnice, citrusa, omega – 3 masne kiseline, kroz ribu i orašaste plodove, učinićete da vaša koža postane otpornija na ovu pojavu.

Kako se rešiti crvenila u licu?

Preuzmite android aplikaciju.