Početna > Život i stil
Život i stil

Kada je pravo vreme za prvi obrok?

Neki ljudi ne izlaze iz kuće a da ne pojedu najvažniji obrok u danu. Za druge doručak postaje ručak jer prvi obrok ne jedu do podneva.
Foto: Pixabay/esigie

Koje je bolje? Stručnjaci kažu da je doručak izuzetno važan obrok. Pruža vam energiju koja vam je potrebna za dan, a neka istraživanja pokazuju da može smanjiti osećaj gladi i rizik od razvoja gojaznosti i drugih metaboličkih poremećaja. Sve ovo ne znači da morate da jedete čim otvorite oči. Ako ste gladni odmah ujutru, onda svakako jedite, a ako niste, u redu je da sačekate.

Veoma je važno da slušate svoje telo, pravo vreme za jelo kada počnete da osećate glad.

Nikako ne odlažite obrok, jer to može dovesti do toga da brzo zgrabite nezdrav obrok poput krofne ili nekog drugog peciva…

Kada je vreme za jelo? Stručnjaci se slažu da prvi obrok treba jesti oko 9 ili 10 ujutru. Ako se probudite u 7, doručkujete u 10, ručate u 14 časova i večerate oko 17 ili 18 časova, to je sasvim u redu. Ali, ako doručkujete u podne, a tokom dana imate vremena samo za još jedan obrok, onda to znači da preskačete obroke. 

Trebalo bi da jedete najmanje svaka četiri sata.

Jesti ili ne jesti pre jutarnjeg treninga?

Postoje i izuzeci kada je u pitanju pravilo „slušajte svoje telo”. U stvari, dobro je jesti pre treninga ako vežbate ujutru jer vam to može pomoći da izbegnete hipoglikemiju. Neka istraživanja pokazuju da će vežbanje na prazan stomak poboljšati sagorevanje masti, ali to ne znači da sve vodi ka bržem i boljem mršavljenju.

Kako uravnotežiti obrok? Preporučljivo je da pojedete oko 10 grama proteina (grčki jogurt ili dva jajeta) da biste se osećali siti. Masti su takođe važne, ali je važno paziti odakle dolaze (orasi, ekstra devičansko maslinovo ulje).

Izbegavajte slaninu i drugu prerađenu hranu. A na početku dana obavezno vodite računa o unosu vlakana za osećaj sitosti i zdravog varenja (voće, povrće, integralne žitarice…).

A šta je sa kafom?

Ne morate da odustanete od kafe. U umerenim dozama, to je zdrav stimulans. Za većinu to znači tri šoljice dnevno. Profesionalci upozoravaju da sve više od toga može da bude nezdravo, da loše utiče na san, da poveća krvni pritisak… Važno je paziti i koliko šećera stavljate u kafu.

Namirnice koje su bogate gvožđem

 

Preuzmite android aplikaciju.