Апотекарство се у Србији онако како ми данас познајемо није одувек било такво. Народна медицина била је вековима једини облик који су људи познавали. Ипак, у једном тренутку долази до развоја апотекарства и ове данас врло честе и тада нимало свакидашње установе почињу да се умножавају.
Када је отворена прва апотека у Новом Саду и по чему је она била посебна?
Прва апотека у Новом Саду отворена је у 18. веку, тачније 1740. године. Ова апотека била је позната по много чему, а највише по свом називу. Наиме ова апотека називала се „Код црног Арапина“. Апотеку овог необичног назива основао је Тома Андрла. Апотека се налазила у Петроварадинском Шанцу. Ова апотека била је једина јавна апотека, оно што данас познајемо као апотекарску услугу – доступну свима. Занимљив податак је и да је ова апотека била и прва јавна апотека у граду, али и читавој северној покрајини.
„Код црног Арапина“ је снабдевала пре више од два века бројне становнике Новог Сада, а трајала је чак два века. Након ове апотеке отваране су апотеке широм Србије, и у Сомбору, Суботици, али и у престоници наше државе – Београду…
Занимљивог назива ова апотека остаће упамћена као прва јавна установа у којој је било могуће пазарити лекове, а које данас имамо на сваком кораку…
Kako se još naziva Zbirka strane umetnosti i zahvaljujući kome je nastala?
Преузмите андроид апликацију.