Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Када финасије заиста могу да утичу на наше здравље?

Финансије, веома битна карика за сваког појединца, али да ли оне заиста могу да утичу на нас до те мере да угрозе наше здравље?
Фото: Pexels/Karolina Grabowska

Како је ужурбаност постала готово свачија свакодневица, није чудна појава да смо стално изложени неком стресу. Бринемо о послу, деци, партнеру, да ли ћемо успети да задовољимо пословне, али и породичне обавезе. Тако намећући константно себи да смо у неком стресу.
Нормално је да свако за себе жели што лагоднији живот и зато све више људи тежи финансијској стабилности у жељи да себи осигура благостање.

Међутим, шта се деси када нас финансије до те мере оптерећују да у нама изазивају стрес?

Финансијски стрес се јавља када људи осећају анксиозност, притисак или страх због новчаних обавеза, дугова, нестабилног прихода или несигурне будућности. Све ово веома често доводи човека до стања које може угрозити како физичко тако и ментално здравље.

Које последице финансијски стрес може оставити на ментално здравље?

– Анксиозност и депресија су честа последица константне бриге о новцу, јер та брига чини да се осећамо беспомоћно, напето и често нас избације ван контроле.
– Несаница: људи који су под финансијским стресом јако често имају проблем са спавањем, а што даље погоршава њихово психичко стање.
– Губитак самопоуздања – Финансијски проблеми могу утицати на осећај вредности и успеха, нарочито ако особа има осећај да не испуњава очекивања (породице, друштва…).
– Изолација: људи се често повлаче, избегавају дружења, јер се осећају неуспешно, што временом нарушава самопоуздање човека.

Поред последица које могу утицати на наше ментално здравље, финансијски стрес такође може утицати и на наше физичко здравље, те тако особа која је под стресом најчешће осећа умор, главобољу, стомачне проблеме, што све доводи до смањене отпорности имуног система. Национално студија потврдила је да финанцијски стрес има везе са дугорочним променама у кључним показатељима стања здравља, попут имунолошког, нервног и хормоналног система. Показано је да од свих стресора, финансијски стрес био најштетнији фактор који је дугорочно доведен у везу са најразличитијим здравственим исходима.

Како помоћи себе да се ублажи финансијски стрес?

-планирајте буџет тако што ћете имати јасан увид у приходе и расходе,
-отворено разговарајте са блиским особама, па и стручњацима како бисте се суочили са емоцијама, али исто тако и као бисте развили стратегије за смањење стреса,
-едукујте се о финансијама, јер знање ће донети већу сигурност.

Друштвене мреже, информације на дохват руке или изазов данашњице?

Преузмите андроид апликацију.