Južna Amerika je dobila novog šampiona!

Fudbaleri Flamenga šampioni su Kopa Libertadoresa za 2022. godinu, drugi put u poslednje četiri godine.

Izabranici Dorivala Žuniora su u finalu bili bolji od Atletika Paranaensea rezultatom 1:0 u meču igranom u Ekvadoru, a gol odluke je postigao Gabrijel Barbosa u četvrtom minutu nadoknade prvog poluvremena.

Nominalno domaćin na ovom meču je od 43. minuta imao igrača više nakon što je Pedro Enrike u razmaku od 15 minuta dobio dva žuta i znali su to da iskoriste na najbolji mogući način.

Dugo je Everton Ribeiro „pepeljio“ loptu daleko od gola protivnika kada je pravo niotkuda usledila munjevita kombinacija sa Rodineijem, a onda i centaršut iz prve jednog od kandidata da se nađe na spisku „Selesaa“ za predstojeći Mundijal.

Pronašao je Ribeiro nekadašnjeg napadača Intera i Benfike, a ovaj ne greši iz takvih prilika. Makar ne od povratka u Brazil.

Inače, na suprotnoj strani je iskupljenje tražio Fernandinjo koji je 2005. izgubio finale ovog takmičenja u dresu Atletika protiv Sao Paola. Tada je svlačionicu delio sa Evandrom i Kleom koji će kasnije biti deo „večitih“.

Međutim, na suprotnoj strani su bili Rožerio Seni, Dijego Lugano, Sisinjo, Mineiro, Žosue, Dijego Taredeli i brojni drugi koji su bili prejak protivnik.

Ništa lakše doskorašnjem kapitenu Sitija nije bilo ni ovaj put, s obzirom na to da je Flamengo svojevrsni „Ol-star“ tim južnoameričkog fudbala koji u svojim redovima pored pomenutih Barbose i Ribeira ima Filipea Luisa, Davida Luisa, Dijega Alveša, Artura Vidala, Tijaga Maju i Dijega od kojih neki nisu ključni igrači više, ali su svakako imena koja najviše odzvanjaju kod ljubitelja fudbala u Evropi.

Flamengo je tako postao šampion ponovo nakon što im je to pošlo za rukom 2019. godine (ukupno treći put, osvojili i 1981. godine), dok je prethodna dva izdanja osvojio Palmeiras.

Brazilski predstavnik nije imao sreće u finalu drugog po redu takmičenja. Kopu Sudamerikanu je početkom meseca osvojio Independijente del Valje iz Ekvadora pobedom u finalu nad Sao Paolom.

Taj trofej je dva puta u poslednje četiri godine osvajao Atletiko Paranaense koji će morati da traži „treću sreću“ u prvom po redu takmičenju.