Јужна Америка је добила новог шампиона!

Фудбалери Фламенга шампиони су Копа Либертадореса за 2022. годину, други пут у последње четири године.

Изабраници Доривала Жуниора су у финалу били бољи од Атлетика Паранаенсеа резултатом 1:0 у мечу играном у Еквадору, а гол одлуке је постигао Габријел Барбоса у четвртом минуту надокнаде првог полувремена.

Номинално домаћин на овом мечу је од 43. минута имао играча више након што је Педро Енрике у размаку од 15 минута добио два жута и знали су то да искористе на најбољи могући начин.

Дуго је Евертон Рибеиро „пепељио“ лопту далеко од гола противника када је право ниоткуда уследила муњевита комбинација са Родинеијем, а онда и центаршут из прве једног од кандидата да се нађе на списку „Селесаа“ за предстојећи Мундијал.

Пронашао је Рибеиро некадашњег нападача Интера и Бенфике, а овај не греши из таквих прилика. Макар не од повратка у Бразил.

Иначе, на супротној страни је искупљење тражио Фернандињо који је 2005. изгубио финале овог такмичења у дресу Атлетика против Сао Паола. Тада је свлачионицу делио са Евандром и Клеом који ће касније бити део „вечитих“.

Међутим, на супротној страни су били Рожерио Сени, Дијего Лугано, Сисињо, Минеиро, Жосуе, Дијего Таредели и бројни други који су били прејак противник.

Ништа лакше доскорашњем капитену Ситија није било ни овај пут, с обзиром на то да је Фламенго својеврсни „Ол-стар“ тим јужноамеричког фудбала који у својим редовима поред поменутих Барбосе и Рибеира има Филипеа Луиса, Давида Луиса, Дијега Алвеша, Артура Видала, Тијага Мају и Дијега од којих неки нису кључни играчи више, али су свакако имена која највише одзвањају код љубитеља фудбала у Европи.

Фламенго је тако постао шампион поново након што им је то пошло за руком 2019. године (укупно трећи пут, освојили и 1981. године), док је претходна два издања освојио Палмеирас.

Бразилски представник није имао среће у финалу другог по реду такмичења. Копу Судамерикану је почетком месеца освојио Индепендијенте дел Ваље из Еквадора победом у финалу над Сао Паолом.

Тај трофеј је два пута у последње четири године освајао Атлетико Паранаенсе који ће морати да тражи „трећу срећу“ у првом по реду такмичењу.