Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Јутарње мучнине: Када се јављају и да ли су опасне?

Један од раних симптома трудноће је јутарња мучнина. Не јављају се код свих трудница, али нису ретке.
Фото: Pixabay/Bgmfotografia

Јутарња мучнина обично није знак забринутости, али може указивати на неке физичке промене осим трудноће.

Када се јавља јутарња мучнина?

Ако покушавате да затрудните, сигурно ћете бити заокупљени свим раним знацима трудноће. Мучнина се појављује у првом тромесечју, а затим нестаје. То значи да код неких жена могу почети веома рано након зачећа и тако показати да је трудноћа наступила, док код неких могу да почну тек после неколико недеља.

Иначе, јутарње мучнине се јављају код око 70 % трудница, што значи да их не доживљавају све жене. Јутарње мучнине трају углавном у року од три месеца, а обично нестају након 12. недеље трудноће.

Такође је мали број трудница које имају ове тегобе до 16. недеље. Веома ретко, мучнина се јавља током трудноће. Иако је мучнина у трудноћи најчешћа у јутарњим сатима, може се јавити и поподне, па чак и увече.

Зашто се јављају?

Стари мит је да је мучнина добар знак трудноће, иако има нешто више побачаја код жена које нису имале мучнину. Међутим, одсуство јутарње мучнине није знак да нешто није у реду са воћем. Мит о трудноћи је такође да је повећан број мучнина повезан са лошим осећањима мајке о трудноћи. На појаву јутарње мучнине може утицати низ фактора као што су хормони, умор, стрес, стомачни проблеми и слично.

Рану трудноћу карактерише нагли пораст хормона трудноће и естрогена. Хормон трудноће расте изузетно брзо и има два и по пута више свака три дана. Наравно, промене у нивоу хормона у телу утичу на многе телесне процесе и тако могу подстаћи стварање јутарње мучнине.

Повећана осетљивост на мирисе и укусе током трудноће је уобичајена ствар, па је могуће да се мучнина чешће јавља ако је трудница у присуству мириса који јој не одговара. Ако је жена пре трудноће патила од неких здравствених проблема, попут гастритиса или мигрене, већа је вероватноћа да ће доживети јутарњу мучнину. Током трудноће, целокупно варење ради спорије што може изазвати осећај мучнине.

Повећана осетљивост на мирисе и укусе током трудноће је уобичајена ствар, па је могуће да се мучнина чешће јавља ако је трудница у присуству мириса који јој не одговара.

Ако је жена пре трудноће патила од неких здравствених проблема, попут гастритиса или мигрене, већа је вероватноћа да ће доживети јутарњу мучнину. Током трудноће, целокупно варење ради спорије што може изазвати осећај мучнине. Умор и стрес код трудница могући су узрок мучнине, посебно ако се јаве главобоље.

Да ли су јутарње мучнине опасне?

Мучнина која се јавља у првом тромесечју је нормална појава и не штети развоју детета. Благо и умерено повраћање не штети беби. Међутим, да би се одржала снага детета, потребно је да се жена правилно храни, пије довољно течности и да ипак задржи део хране. Велики губитак килограма које не можете да повратите и мучнина при помисли на храњење је знак да морате да разговарате са својим лекаром. Такође, ако јутарње мучнине трају дуже и интензивније су, обавезно се обратите гинекологу јер то може указивати на проблеме са бебом.

Јутарња мучнина и пол детета

Постоји много митова и народних веровања о трудноћи који често немају упориште у научним истраживањима. Једна од тврдњи је да се и на основу јутарње мучнине може разликовати пол детета. Верује се да ће осећај мучнине бити јачи ако носе девојчицу него дечака. У вези са овом тврдњом, спроведена је студија на скоро два милиона трудница, која је показала везу између јаких јутарњих мучнина и рађања девојчица.

Савети за ублажавање мучнине у трудноћи

Док неке труднице лако толеришу мучнину у трудноћи, неке се осећају веома лоше, исцрпљено, уморно и под стресом.

На срећу, постоје савети које можете предузети да бисте их ублажили, а можете их испробати:
  • током дана једите више мањих оброка и једите полако
  • немојте се преједати после јела не лећи већ шетајте
  • полако устај и полако лежите у кревет
  • пијте течност између оброка, а не уз оброке
  • избегавајте загушљиве просторије
  • витамине које пијете, пијте када сте сигурни да нећете повраћати да не бисте избацили потребне минерале и витамине
  • цитрусни мириси могу помоћи у ублажавању мучнине
  • не исцрпљујте се
  • смањите стрес

Migrena, kako nastaje i koji su uzroci?

Преузмите андроид апликацију.