Mistarstvo zdravlja Republike Srbije na inicijativu Republičke stručne komisije za mentalno zdravlje proglasilo je jun Nacionalnim mesecom mentalnog zdravlja u Republici Srbiji.
Mentalno zdravlje je jedan od prioriteta javnog zdravlja s obzirom na opterećenje koje mentalni poremećaji uzrokuju u zdravstvenom, socijalnom i ekonomskom smislu, naročito u periodu globalne pandemije virusa Kovid 19. Prevencija, odnosno, pravovremeno prepoznavanje simptoma mentalnih poremećaja prvi je korak lečenja i rehabilitacije, ističu stručnjaci.
Više od dve godine života u pandemiji, strah od bolesti, strah za bližnje, gubitak posla, i svetska kriza ostavilo je posledice na čitav svet. Ne postoji osoba bez briga i osoba kojoj za normalno funkcionisanje nije potreban razgovor i socijalna interakcija kažu stručnjaci.
Pandemija COVID-19 je pogoršala situaciju jer su obustavljene normalne društvene aktivnosti. Promene u načinu na koji se osoba oseća ili deluje može biti znak upozorenja na problem mentalnog zdravlja.
Mentalno zdravlje utiče na to kako ljudi misle, osećaju i deluju. Dobro mentalno zdravlje pomaže ljudima da donose zdrave izbore, ostvare lične ciljeve, razvijaju zdrave odnose i suočavaju se sa stresom.
Mentalne bolesti, odnosno mentalni poremećaji, predstavljaju širok dijapazon mentalnih stanja, i nastaju onda kada dođe do značajnih izmena u mišljenju, raspoloženju i ponašanju.
Godine života u stresu i pandemiji polako ruše tabu odlaska kod lekara. Neke probleme čovek može da reši sam, neke lakše prevaziđe zahvaljujući savetima i pomoći bližnjih. Za neke mu je, pak, potrebna pomoć stručnjaka.
Okrugli sto o uticaju pandemije koronavrusa na mentalno zdravlje
Preuzmite android aplikaciju.