Програм поводом пола века од оснивања Новосадских музичких свечаности окупиће реномиране солисте и ансамбле из Србије, Европе и света, а поред занимљивих и изванредних извођача, ово значајно фестивалско издање обележиће репертоарска разноликост и отвореност према савременим музичким струјањима. Јер овогодишњи програм је мање ретроспективан, а више окренут будућности, па ће на њему бити присутни и неки другачији уметнички сусрети и необична стилска укрштања.

Седам од осам концерата одржаће се у Синагоги, а један у Галерији Матице српске.
Фестивал ће отворити Војвођански симфонијски оркестар и фантастични руски пијаниста Андреј Гугњин, под вођством маестра Александра Марковића, раскошним делима Рахмањинова и Берлиоза. Дан након отварања, чувени светски виртуоз Кемал Гекић на свом концерту ће свирати и своја дела, а у једној композицији ће му се на сцени, као наратор, придружити и Рамбо Амадеус.
Угледна Београдска филхармонија и маестро Карло Понти изводиће музику из Фелинијевог филма Ла Страда, Нина Ротеа, као и једно виртуозно и духовито дело истог аутора, написано за ретко експониран инструмент као солистички – контрабас, који ће свирати изузетни уметник Божо Параџик.
Музичко позориште са архаичним мелодијама у савременој сценској обради у делу Јудита, представиће на NOMUS-у Ансамбл Диалогос, под уметничким вођством Катарине Ливљанић.
Рафинованост, елеганција и надахнуто заједништво у музици препознаће се у концерту посвећеном Моцартовим клавирским концертима, у извођењу двоје сјајних пијаниста Алексеја Володина и Едит Пење, уз пратњу Војвођанског симфонијског оркестра и диригента Валентина Урјупина.
Фантастичан шпански тројац, предвођен славним Антонијом Сераном на усној хармоници, у пројекту Bach и Bach ће повезати историјску аутентичност и џез, односно оригинално извођење и импровизоване џез визије Бахових композиција.
Abrazo је назив другог програма на овогодишњем NOMUS-у, који брише жанровске границе, овог пута између танга, џеза, класике, електронике и рока, а извеšће га дуо у саставу Винсена Пеиранија на хармоници и Емила Паризјана на саксофону.
NOMUS се завршава наступом Симфонијског оркестра и Мушког хора РТС-а и тенора Квонсу Џона, којим ће дириговати маестро Србољуб Динић, једним, и у музичком и у литерарном смислу, снажним делом – Симфонијом Фауст, Франца Листа.
Генерални покровитељ NOMUS-а: Град Нови Сад.
Фестивал је помогао и Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама.
Производјач: Музичка омладина Новог Сада.
Информације и улазнице: www.muzickaomladina.org.
10. фестивал менталног здравља: Документарно-драмска представа наше путовање
Преузмите андроид апликацију.




