Početna > Biznis
Biznis

Još uvek rano za prognoze o ceni maline

U Zapadnoj Srbiji trenutno je za najprostije radove u malinjacima nemoguće naći radnika za dnevnicu ispod 5.000 dinara. Nagađanja oko cene maline novog roda već su počele iako je do berbe ostalo više od tri meseca. Proizvođači veruju da će srpsko „crveno zlato” biti još vrednije ove godine nego prošle i da će za kilogram moći da dobiju od 600 do 800 dinara.
Foto: Unsplash/jonathanmast

Stručnjaci smatraju da je za licitiranje još rano i da se neprimerenim izjavama ide na štetu ovom, trenutno najznačajnijem sektoru domaćeg voćarstva.

„Ove godine može se očekivati cena ovog voća od 600 do 800 dinara za kilogram, pre svega, jer su poskupeli hemija, repromaterijal, radna snaga i đubrivo“ izjavio je nedavno Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji.

Cena maline od 800 dinara je neka srednja cena od 250 dinara koja je bila pre dve godine, izjavio je Radović za „Novu ekonomiju”.

Smatra da cena može i da premaši 800 dinara, u zavisnosti od toga kakvi će biti vremenski uslovi, jer bi u slučaju manjih prinosa bila veća tražnja. Malina je u veoma lošoj kondiciji, slabog izrastanja, stabljika je kratka i možemo slobodno reći da će to biti manji rod nego prošle godine, ocenio je Radović.

Podsetio je da je cena ovog voća 2021. bila solidna, sorta „vilamet” plaćena je od 420 do 450 dinara po kilogramu, a izvozna cena maline koja nije prebirana u hladnjačama kretala se i kreće se od 700 do 900 dinara.

Jedan od najvećih domaćih stručnjaka za voćarstvo, dr Aleksandar Leposavić sa Instituta za voćarstvo u Čačku kaže da treba biti obazriv s nagađanjima o ceni i ne rizikovati u stvaranju negativnog odjeka.

„Kupci, koji imaju svoje predstavnike u Srbiji, vrlo dobro znaju sa čim raspolažemo i kakva je situacija“ naglašava Leposavić.

Prema njegovim rečima, bez obzira na ne baš sjajno stanje u malinjacima, trenutno u svetskoj trgovini postoji velika obazrivost i preokupiranost bazičnim proizvodima, a malina je kao i druge vrste jagodastog voća, proizvod luksuznog karaktera i zbog toga postoji zastoj u preuzimanju, inače plaćene maline iz naših hladnjača.

„Naravno da je rano govoriti o ceni. I pre situacije sa Ukrajinom tvrdoglavo insistiranje na ceni u neku ruku izazvalo je i određeni revolt kod naših tradicionalnih kupaca. Naše je da ih ubedimo da je proizvod kvalitetan, a znamo da jeste, i da tako nastupamo u promociji i marketinškim aktivnostima u kojima se ne ističemo baš preterano. Licitiranje i pominjanje bilo kog iznosa, u ovom slučaju 800 pa čak i 1.000 dinara za kilogram maline koji je neko „dužan” da nam plati je sasvim pogrešan način i to nam samo nanosi štetu jer to nikoga ne obavezuje“ tvrdi Leposavić.

Dodaje da je tačno da na tržištu postoji izuzetno veliki deficit tog voća ali da je na ovo uticao i manjak neisporučene robe iz 2021. godine.

Moguć blagi rast kamatnih stopa u Srbiji

Preuzmite android aplikaciju.