Nakon što je Mladost sa Satelita obezbedila učešće u Super ligi Srbije i postavila se na mapu srpskog fubala, još jedan novosadski klub kreće se uzlaznom putanjom i osvaja trofeje.
U pitanju je RFK Novi Sad 1921, koji ove sezone ima uspeh kojem zavide ne samo niželigaši, već i oni u „elitnom“ rangu.
„Kanarinci“ su ovu sezonu završili sa čak tri trofeja:
- Vojvođanska liga Jug
- Kup Vojvodine
- Kup grada
Najznačajnija je svakako titule Vojvođanske lige, koju je RFK osvojio sa devet bodova prednosti.
Ekipa sa Detelinare prvim mestom u ovoj diviziji prelazi u viši rang – Srpsku ligu Vojvodina.
Jednostavnije je definisan kao treći rang srpskog fudbala, ukoliko tu zauzmu prvu poziciju, momci sa Detelinare igraće Prvu ligu Srbije, čiji je trenutno šampion Mladost GAT iz Novog Sada.
Ipak, do Prve lige Srbije mogu i ranije, ukoliko se spoje sa novosadskim Proleterom, što je predstavljeno kao opcija, ali ne i ozvaničeno.
Nadimak „Kanarinci“ dobili su zbog žuto-plavih dresova u kojima klub nastupa, a u tim bojama ekipu podržava i navijačka grupa „Korida 1990“.
RFK Novi Sad od 1966. nastupa na stadionu Detelinara, kapaciteta 1.200 gledalaca.
Kako je RFK Novi Sad došao do svog današnjeg statusa?
Klub je osnovan 23. juna 1921. kao NTK (Novosadski Trgovački Klub) i igrao je u regionalnim ligama Vojvodine. Dve godine kasnije fudbaleri NTK su osvojili prvenstvo Novog Sada, jedino tadašnje takmičenje u kojem su učestvovali timovi iz Novog Sada.
Godine 1948. preduzeće Stoteks reaktivira NTK pod novim imenom FK Trgovački. Prvog avgusta 1954. godine FK Trgovački na vanrednoj skupštini kluba menja ime u FK Novi Sad.
Godine 1966, FK Novi Sad je ispao iz druge lige, a FK Radnički iz Srpske lige i fuzijom ta dva kluba nastao je RFK Novi Sad (Radnički fudbalski klub Novi Sad).
Slavni dani u prošlom veku
Prvoligaški klub je postao 1961, ali se u tadašnjoj Prvoj saveznoj ligi SFRJ zadržao samo 3 sezone. Klub je tada predvodio čuveni predsednik kluba Hugo Ruševljanin, koji je tih slavnih godina kluba bio i na mestu selektora reprezentacije Jugoslavije.
Te 1962. sezone klub je zauzeo 10. mesto u Prvoj saveznoj ligi SFRJ i tako za dlaku izbegao ispadanje u niži rang. Sledeće sezone 1963. FK Novi Sad je napredovao i na kraju prvenstva je zauzeo 8. mesto.
Iza Novog Sada su se našli mnogo popularniji klubovi kao što je Hajduk iz Splita, Sarajevo, Rijeka, kao i gradski rival Vojvodina. Naredne sezone jedan bod je odlučio da Novi Sad ispadne iz društva najboljih timova Jugoslavije.
Od tada FK Novi Sad nije igrao u najvišem rangu takmičenja
Godine 1978. omladinci Novog Sada su bili pobednici omladinskog Kupa Jugoslavije, pobedom nad zagrebačkim Dinamom na penale 5:3 (1:1) pred oko 20.000 gledalaca na beogradskoj Marakani.
Jedini klub koji je do sezone 2006/07. odigrao svih 14 sezona u Drugoj ligi od raspada SFRJ, ali su se nakon jedne sezone u srpskoligaškom takmičenju vratili i na impresivan način plasirali u Prvu ligu, sa čak 24 boda ispred prvog pratioca, tako da se od sezone 2007/08. takmiče u Prvoj ligi.
Godine 2012. zbog gašenja Sportskog društva Radnički klub menja ime u FK Novi Sad. 2014. godine zbog izbacivanja kluba u poslednji takmičarski nivo donosi se odluka o promeni imena u RFK Novi Sad 1921, pod kojim klub postoji i danas.
Prvi korak ka „staroj slavi“ napravljen je 2017. godine, kada je klub iz Gradske prešao u Novosadsku ligu, a zatim je 2019. ekipa ušla u Vojvođansku ligu Jug, koju ove godine napušta kao šampion.
Šta čeka RFK Novi Sad?
Sledeće sezone na Detelinari će se sigurno igrati srpskoligaški fudbal, ali šanse za Prvu ligu kroz spajanje sa Proleterom još uvek postoje.
Važna je činjenica da bi RFK u tom slučaju zadržao ime, ali i boje kluba.
U oba slučaja, klub nastavlja da se kreće uzlaznom putanjom, a novosađani još jedno mesto na kom mogu da gledaju još kvaliteniji fudbal.
Preuzmite android aplikaciju.