U Srbiji je registrovano još 1.268 novozaraženih koronavirusom, a preminulo je 27 osoba od posledica kovida 19.
Na respiratoru se nalaze 103 pacijenata.
Na bolničkom lečenju je 2.208 pacijenata.
Testirano je 14.808 osoba.
Peti talas ide ka Srbiji. A šta će biti?
Iako omikron soj koronavirusa još nije registrovan kod nas, jeste u više od 100 zemalja. Nema sumnje, stići će i kod nas i tada ulazimo u peti talas. Ono što se za sada zna o omikron soju jeste da se širi mnogo brže od delta soja, ali se čini i da ređe dovodi do ozbiljnije kliničke slike.
Ali ni to se ne može tvrditi sa sigurnošću jer ima jedan „mali problem“. Radi se o tome da ovaj mutirani soj deluje otpornije na vakcine, što je potvrdila i Evropska agencija za lekove, zbog čega su najveće farmaceutske kompanije počele da rade na vakcini koja bi bila delotvornija kod omikron varijante.
Iz toga proističe da bi ovaj soj, iako manje opasan jer ne napada pluća kao delta varijanta, ipak mogao biti smrtonosniji
Druga slika
Podsećanja radi, u okrugu koji je tokom pandemije u nekoliko navrata bio žarište i beležio nekoliko smrtnih slučajeva na dvevnom nivou, danas je slika potpuno drugačija. Naime, sve manji broj osoba zahteva hospizalizaciju u zdrastvenim ustanovama Moravičkog okruga, a broj preminulih od opake bolesti smanjen je na minimum.
U Opštoj bolnici Čačak, koja je pretvorena u kovid bolnicu, trenutno je zbrinuto 25 pacijenata. U respiratornom centru smešteno je 7 pacijenata, 2 pacijenta su na respiratoru. U protekla 24 časa bilo je sedam prijema i 1 transport za Beograd, otpusta pacijenata nije bilo.
Od 252 uzorka iz Čačka pozitivnih je 15, iz Gornjeg Milanovca od 52 uzorka pozitivnih je 5, iz Lučana od 44 uzorka pozitivna su 3 i iz Ivanjice od 53 uzorka pozitivnih je 9. Ukupno 32 pozitivna od 401 uzorka.
Vakcina protiv svih sojeva?
U narednih nekoliko nedelja naučnici sa vojnog Instituta za istraživanje Volter Rid očekuju da će objaviti da su razvili vakcinu koja je efikasna protiv koronavirusa i svih njegovih varijanata, uključujući i omikron, ali i protiv ranijih virusa SARS-a, koji su ubili milione.
Ovo dostignuće je rezultat gotovo dvogodišnjeg rada. Vojna laboratorija je primila prvu DNK sekvencu koronavirusa koji izaziva kovid 19 početkom 2020. godine.
U ranoj fazi pandemije odeljenje za zarazne bolesti Instituta Volter Rid odlučilo je da se fokusira na izradu vakcine koja bi delovala ne samo protiv postojećeg soja, već i protiv svih njegovih potencijalnih varijanata.
Značajna uloga kulture u jačanju saradnje između Srbije i Turske
Preuzmite androidaplikaciju.