Javno preduzeće (JP) „Vojvodinašume“ saopštilo je danasa da je tokom jesenjeg poribljavanja reka Dunava, Save i Studve, uneto 45.000 jedinki jednogodišnjeg i dvogodišnjeg šarana u ukupnoj količini 4.900 kilograma.
Kako se navodi, poribljavanje je jedna od značajnih mera za očuvanje i unapređenje ribljeg fonda na svim ribolovnim područjima i ima za cilj da obezbedi očuvanje i povećanje ribljeg fonda, kao i proširenu reprodukciju kod postojećih vrsta riba.
Dodaje se da je poribljavanje reke Dunav izvršeno 4. decembra na lokacijama Stari Banovci (na 1.192 km), Kovin (na 1.095 km), Dubovac (na 1.085 km), Banatska Palanka (na 1.079 km) i Bačko Novo Selo (na 1.319 km).
Poribljavanje reke Save i Studve je izvršeno 5. decembra na lokaciji Sremska Mitrovica (na 138 km), Kupinovo i Morović .
U saopštenju se precizira da je u Starim Banovcima i u Kovinu – Gajački Dunavac uneto po 5.000 komada jednogodišnjih jedinki šarana (po 500 kg), u Dubovcu i Bari Đurica po 10.000 komada jednogodišnjih jedinki šarana (po 1.000 kg), dok je u reka Sava na lokalitetu gradska plaža u Sremskoj Mitrovici uneto 6.000 komada jednogodišnjih jedinki šarana(600 kg).
U reku Studva na lokalitetu Morović, 3.000 komada jednki jednogodišnjeg šarana (300 kg), u Obedsku baru 1.000 komada dvogodišnje šaranske mlađi (500 kg) na lokalitetu Krstonošića (Obreško) okno, a u Bačko Novo Selo, 5.000 komada jednogodišnje šaranske mlađi (500 kg) na lokalitetu Đurtina greda.
Iz Vojvodinašuma naglašavaju da je poribljavanje izvršeno jednogodišnjom i dvogodišnjom šaranskom mlađi koja kvalitetom ispunjava uslove koji su u skladu sa Pravilnikom o uslovima koje mora da ispunjava materijal za poribljavanje (riblja mlađ).
Po tom pravilniku, materijal za poribljavanje mora da je zdravstveno ispravan, da je u dobrom vitalnom i kondicionom stanju, ujednačene uzrasne strukture, i da je bez prisustva jedinki drugih vrsta riba.
Ističu i da su unete jedinke prve klase i da potiču iz sertifikovanih uzgajališta.
U saopštenju se podseća da je ovo veliko jesenje poribljavanje reka Dunava, Save i Studve realizovano u skladu sa godišnjim programima upravljanja ribarskim područjima za 2023.
Ove godine realizovane su i dve velike akcije spašavanja riblje mlađi iz razliva reka Save i Dunava u julu i avgustu i tom prilikom spašeno je i izvršena translokacija iz razliva navedenih reka oko 20.000 jedinki autohtonih ribljih vrsta, najviše šarana, smuđa, deverike i štuke.
„Kada se sumiraju ovogodišnji rezultati poribljavanja, spašavanja i translokacije riblje mlađi u matična rečna korita, konstatujemo da je JP Vojvodinašume, kao odgovoran korisnik i primeran upravljač ribolovnih područja, vratio u reke više od 65.000 jedinki plemenite autohtone ribe iz prirodnog i veštačkog uzgoja“, piše u saopštenju.
Preuzmite android aplikaciju.