Jesenja setva u Srbiji završena je uz sve teškoće zbog vremenskih uslova, visokih cena i manjka veštačkog đubriva.
Sunčica Savović, direktorka udruženja „Žita Srbije” ističe da je pšenica posejana na sigurno 600 000 hektara, a za koliko će tačno biti viši prinosi nego prošle godine biće poznato posle obrade svih podataka. Navela je da su poljoprivrednici bili motivisani visokom cenom žita na tržištu poslednjih meseci.
Sredinom novembra 2020. pšenica se u Srbiji prodavala od 23 do 23,6 dinara sa PDV-om, dok je sada 32 do 34 dinara po kilogramu. Setva je bila skuplja za oko 50 odsto, jer su troškove povećali cena semena i veštačkih đubriva.
„Cena koju dobijaju za sirovinu sada je veća za 40 do 50 procenata. I to je bila glavna motivacija za povećanje setvenih površina“ rekla je Savovićeva.
Svetsko tržište uzdrmano je znatnim poskupljenjem mineralnih đubriva, zbog čega veliki evropski proizvođači zatvaraju deo pogona i brinu da li će uspeti da se izbore s konkurencijom.
Proizvođači u Srbiji takođe su u neizvesnosti zbog ovih dešavanja na tržištu, a strahuju i da li će se dobra cena žita održati do naredne godine i žetve, jer su im ulaganja znatno uvećana. Poljoprivrednici iz Požarevca nedavno su najavljivali i proteste zbog nestašice mineralnih đubriva, ali su ih odložili zbog obećanja ministra poljoprivrede Branislava Nedimovića da će država pomoći i naći rešenje za probleme.
Smanjenje upotrebe mineralnih đubriva direktno utiče na pad prinosa, što je nedavno izjavio i Svajn Tore Holseter, direktor kompanije „Jara internešenel” koja je jedna od najvećih svetskih proizvođača azotnih đubriva. Upozorio je na moguću tešku prehrambenu krizu, posebno u nerazvijenim zemljama i rekao da i u SAD farmeri zbog visokih cena odlažu kupovinu đubriva.
Preuzmite android aplikaciju.