SAD i Kina kao dve najveće svetske ekonomije imaju i najveću odgovornost i moraju da rade zajedno u borbi protiv „egzistencijalne pretnje“ klimatskih promena, saopštila je danas ministarka finansija SAD Dženet Jelen.
Američka ministarka, koja boravi u Pekingu, izjavila je da je prethodna saradnja SAD i Kine kada je reč o klimatskim promenama omogućila globalni napredak, kao što je Pariski sporazum iz 2015. godine, dodajući da obe vlade žele da podrže tržišta i zemlje u razvoju u nastojanju da ostvare svoje klimatske ciljeve, prenosi Rojters.
„Nastavak saradnje SAD i Kine u finansiranju borbe sa klimatskim promenama je od ključnog značaja“, navela je Jelen u obraćanju na okruglom stolu o klimi u Pekingu.
Ona je dodala i da SAD i Kina kao dva najveća svetska emitera gasova staklene bašte i najveći investitori u obnovljive izvore energije imaju i zajedničku odgovornost i sposobnost da prednjače.
Jelen je rekla da finansiranje takvih inicijativa treba efikasno i efektivno koordinirati, dodajući da bi podrška Pekinga, uz Vašington i druge, postojećim multilateralnim klimatskim institucijama poput Zelenog klimatskog fonda (GCF) i klimatskih investicionih fondova mogla da pojača njihov uticaj.
„Takođe je od ključne važnosti da podstičemo tranzicije u celokupnoj ekonomiji ka neto nuli, što treba da uključuje privatni sektor“, rekla je Jelen.
Ona je dodala da se raduje što će na tu temu biti u mogućnosti da čuje preporuke radnih grupa na predstojećim ministarskim sastancima Grupe 20 u Indiji, uključujući Radnu grupu za održive finansije, kojom kopredsedavaju SAD i Kina.
„Ovo je dobar primer šta naša bilateralna saradnja može da postigne i na tome treba da gradimo naš napredak u multilateralnim forumima“, rekla je američka ministarka.
SAD šalju paket pomoći Ukrajini u vrednosti od oko 800 miliona dolara
Preuzmite android aplikaciju.