Na pijacama često možemo pronaći različite hemijske preparate za domaćinstvo po povoljnim cenama, ne sluteći da su pojedini proizvodi falsifikati nepoznatog porekla.
Pre nekoliko dana, tokom policijskog pretresa magacina i poslovnih prostorija, otkrivena je velika količina falsifikovanih hemijskih proizvoda za domaćinstvo, za koje se sumnja da sadrže kancerogene materije.
Sredstva za higijenu i deterdženti koji su načinjeni u kućnim radionicama često mogu izazvati neku alergijsku reakciju, poput jake iritacije i pucanja kože. Ali kako pri kupovini možemo razlikovati original od kopije.
„Ja kupujem u radnji, a i na Kvantašu, i nisam imala do sada nikakvog lošeg iskustva, sve je bilo okej. Nisam imala jer nekako gledam firmu i procenim prodavca, znaš“.
„Pravo da vam kažem i ja sam zadovoljna, vidite kako mirišem“.
„Pa u prodavnici kupim ali nisam imala, uglavnom kupujem koji mi odgovara i nisam imala loših iskustava“, kažu Novosađani.
Teško je utvrditi koji od tih proizvoda potiču od ovlašćenog proizvođača. Jedina razlika ogleda se u ceni, gde kopije mogu biti jeftinije do 30 odsto. Ali kakva su prava potrošača u takvim situacijama?
„S obzirom da su oni to kupovali na mestima koja nisu registrovana za prodaju da je to bilo potpuno sve ilegalno, oni po zakonu nemaju nikakva prava osim podnošenja neke privatne tužbe protiv lica koje im je to prodalo ukoliko zapravo mogu da saznaju, uđu u trag tim licima koja su se bavila tom ilegalnom prodajom“, kaže Mladen Alfirović, Udruženje za zaštitu potrošača Vojvodine.
Pojedine kopije mogu sadržati kancerogene materije, a kako sebe ne bi izlagali toj vrsti rizika, stručnjaci apeluju na potrošače da proizvode kupuju samo u registrovanim maloprodajnim objektima.
UNS: Hitno demantovati lažno obeležavanje novinara u Ukrajini
Preuzmite android aplikaciju.